Tryb i forma zmiany osoby zarządcy
Wybór i zawieszenie zarządu (art. 20 u.w.l.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Administrator, który dokonujące wyłącznie czynności faktycznych nie jest zarządcą w rozumieniu ustawy o własności lokali. W tej sytuacji bezprzedmiotowe jest rozważanie, czy zmiana wyłącznie osoby zarządcy stanowi zmianę sposobu zarządu nieruchomością wspólną, która wymagałaby uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza (zob. uchwała SN z dnia 21 stycznia 2009 r., III CZP 129/08 oraz postanowienie SN z dnia 27 lutego 2009 r., II CZ 4/09
Wyrok SN z dnia 29 września 2010 r., V CSK 52/10
Standard: 72231 (pełna treść orzeczenia)
Ustawowe określenie sposobu zarządu ma walor co najmniej taki sam, jak określenie gow umowie zawartej w formie aktu notarialnego, a więc jego zmiana musiałaby nastąpićw takiej samej formie. Rodzi się w związku z tym pytanie, czy zmiana podmiotu zarządzającego jest zmianą sposobu zarządu.
Orzecznictwo na tak sformułowane pytanie udzieliło odpowiedzi negatywnej, jednakże w uchwale z dnia 21 września 2009 roku (IICZP 129/08) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że zmiana zarządcy wymaga zaprotokołowania przez notariusza z uwagi na to, że podmiot zarządzający podlega wpisaniu do księgi wieczystej.
Tego ostatniego stanowiska Sąd Apelacyjny nie podziela. Wymóg zastosowania dla czynności formy szczególnej musi znajdować podstawę w wyraźnym przepisie prawa; nie można go konstruować w oparciu o kryteria pozaustawowe bądź w drodze dość ryzykownej analogii. Nie zawsze wszak dla dokonania wpisu w księdze wieczystej konieczny jest dokument sporządzony w formie aktu notarialnego, polskie prawo zna bowiem przypadki, gdy wystarczające jest złożenie dokumentu sporządzonego w formie innej niż akt notarialny.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 29 czerwca 2010 r., I ACz 369/10, Biuletyn SA w Katowicach 2010/3
Standard: 23775