Koszty procesu, koszty publikacji, wykonanie wyroku uwzględniającego powództwo
Powództwo o opublikowanie sprostowania (art. 39 Pr.Pras.)
Trudno zgodzić się z poglądem, że w sprawie o opublikowanie sprostowania osoba fizyczna powołana na stanowisko redaktora naczelnego powinna ponosić koszty procesu ze swojego prywatnego majątku. Zwrócił już na to uwagę Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 17 września 2008 r., III CZP 79/08, stwierdzając, że obowiązek wykonania wyroku uwzględniającego powództwo przewidziane w art. 39 ust. 1 Pr. pras. realnie został nałożony na gazetę, gdyż to ona poniesie koszty publikacji, a jedynie wykonanie tego obowiązku ciąży na redaktorze naczelnym.
Uchwała SN z dnia 22 czerwca 2017 r., III CZP 8/17
Standard: 23788 (pełna treść orzeczenia)
Obowiązek opublikowania sprostowania lub odpowiedzi nałożono na redaktora naczelnego. Realnie obowiązek taki został jednak nałożony na gazetę, gdyż to ona poniesie koszty publikacji, a jedynie wykonanie tego obowiązku ciąży na redaktorze naczelnym, sprostowanie łączy się bowiem nie tyle z funkcją redaktora naczelnego, ile z funkcją mediów i ich społeczną odpowiedzialnością. Adresatem roszczenia są więc media (w rozpoznawanej sprawie gazeta), a nie osoba fizyczna pełniąca określoną funkcję ich w strukturze organizacyjnej.
Oznacza to, że przeciwko osobie fizycznej odmawiającej publikacji sprostowania lub odpowiedzi, ale niepełniącej już funkcji redaktora naczelnego, można skierować inne roszczenia, np. o ochronę dóbr osobistych, a nie roszczenie przewidziane w art. 39 Pr.pras.
Uchwała SN z dnia 17 września 2008 r., III CZP 79/08
Standard: 23789 (pełna treść orzeczenia)