Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Brak oporu ze strony pokrzywdzonej i brak używania przemocy przez oskarżonego

Seksualne wykorzystanie niepoczytalności lub bezradności (art. 198 k.k.)

Wyświetl tylko:

Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 26.08.2010r. II Aka 213/10 KZS 2011, z. 1 poz. 76 podkreślił, że „brak jednak oporu ze strony pokrzywdzonej, jak i brak używania przemocy przez oskarżonego, nie może prowadzić do wniosku, iż pokrzywdzona dobrowolnie poddała się obcowaniu płciowemu z oskarżonym. Jedynie w przypadku zgwałcenia sprawca atakuje swobodę procesu decyzyjnego ofiary w sferze przyzwolenia seksualnego. W odniesieniu zaś do przestępstwa z art. 198 kk nie występuje taki atak, lecz wykorzystanie tego, że ofiara nie jest w stanie podjąć w sposób niezakłócony i swobodny decyzji woli w powyższym względzie.

O ile zatem w przypadku zgwałcenia sprawca wprost narusza samostanowienie ofiary w zakresie pożycia intymnego, o tyle na tle przestępstwa z art. 198 kk wykorzystuje on istniejący stan braku możliwości ofiary sensownego lub swobodnego samostanowienia w tej sferze, a zatem stan bezradności, który w rozumieniu art. 198 kk nie musi się wiązać z niemożliwością rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem”.

Wyrok SO w Częstochowie z dnia 27 września 2016r., II K 96/15

Standard: 27167

Brak jednak oporu ze strony pokrzywdzonej, jak i brak używania przemocy przezoskarżonego, nie może prowadzić do wniosku, iż pokrzywdzona dobrowolnie poddała sięobcowaniu płciowemu z oskarżonym. Jedynie bowiem w przypadku zgwałcenia sprawca atakuje swobodę procesu decyzyjnego ofiary w sferze przyzwolenia seksualnego.

W odniesieniu do przestępstwa z art. 198 k.k. nie występuje taki atak, lecz wykorzystanie tego, że ofiara nie jest w stanie podjąć w sposób niezakłócony i swobodny decyzji woli w powyższym względzie. O ile zatem w przypadku zgwałcenia sprawca wprost narusza samostanowienie ofiary w zakresie pożycia intymnego, o tyle na tle przestępstwa z art. 198 k.k. wykorzystuje on istniejący stan braku możliwości ofiary sensownego lub swobodnego samostanowienia w tej sferze, a zatem stan bezradności, który wrozumieniu art. 198 k.k. nie musi się wiązać z niemożliwością rozpoznania znaczenia czynulub pokierowania swoim postępowaniem.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 26 sierpnia 2010 r., II AKa 213/10, Biuletyn SA w Katowicach 2010/4

Standard: 23777

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.