Pojęcie narażenia na uszczuplenie podatku
Przestępstwa i wykroczenia przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom dotacji i subwencji (art 54 - 84 k.k.s.) Odpowiedzialność karna za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe (art. 1 k.k.s.)
Narażenie na uszczuplenie podatku powinno być rozumiane jako działanie bądź zaniechanie biernego podmiotu stosunku prawnopodatkowego prowadzące do powstania różnicy między należną Skarbowi Państwa bądź jednostce samorządu terytorialnego kwotą podatku a kwotą przypadającą do uiszczenia według zeznania lub zgłoszenia straty.
Narażeniem na uszczuplenie podatku jest przede wszystkim niezadeklarowanie należnej kwoty podatku, od którego uiszczenia sprawca się w ten sposób uchylił, a nadto w szczególności niezgłoszenie właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu opodatkowania, niezgłoszenie danych mogących mieć wpływ na ustalenie zobowiązania podatkowego lub jego wysokości albo podania takich danych niezgodnie z rzeczywistością oraz nierzetelne prowadzenie ksiąg, a także każde inne działanie prowadzące do powstania różnicy między należną kwotą a wykazaną w zeznaniu podatkowym.
Znamię "naraża Skarb Państwa na uszczuplenie zobowiązań podatkowych", nie obejmuje zachowania polegającego na złożeniu rzetelnej deklaracji podatkowej i braku dokonania wpłaty lub braku terminowej wpłaty kwoty należnego podatku. Złożenie rzetelnego zeznania i brak wpłaty wynikającego z niego podatku powoduje wyłącznie powstanie zaległości podatkowej w rozumieniu przepisu art. 51 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Zaległość podatkowa w ujęciu tego przepisu to wykazany w zeznaniu podatkowym (deklaracji), lecz niezapłacony podatek, a także niezapłacona w terminie zaliczka na podatek lub rata podatku. Konsekwencje powstania zaległości podatkowej należą wyłącznie do sfery administracyjnoprawnej - od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę (art. 53 § 1 ordynacji podatkowej oraz przepisy wykonawcze), otwiera się możliwość przymusowego wyegzekwowania podatku na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161 z późn. zm.).
Wyrok SN z dnia 11 lutego 2003 r., IV KKN 21/00
Standard: 23586