Pojęcie "wykorzystanie informacji"
Ujawnienie informacji wbrew przepisom lub przyjętym zobowiązaniem (art 266 k.k.)
Wykorzystanie informacji to najogólniej wszelkie działania podejmowane przez sprawcę, dla których znajomość informacji stanowiła podstawowy impuls działania nakierowanego na uzyskanie określonej korzyści dla siebie lub innego podmiotu.
O wykorzystaniu informacji można mówić, gdy sprawca po zapoznaniu się z nią podjął określone decyzje, działania, czynności (tak w komentarzu Mozgawa M. (red.), Kodeks Karny. Komentarz, wyd.IV, lex 2012, teza 11).
Wykorzystaniem jest użycie informacji... do określonego celu z pożytkiem dla siebie, uzyskanie jakiejś korzyści ze znajomości informacji; jest to każda czynność sprawcy, polegająca na spożytkowaniu, skorzystaniu, użyciu informacji dla siebie, dokonana cudzym kosztem; z wykorzystaniem informacji mamy do czynienia, gdy sprawca po zapoznaniu się z nią podjął określone decyzje (Wróbel W. komentarz do art. 265 k.k. teza 25, Zakamycze 2006).
Oczywiście wykorzystanie musi mieć charakter bezprawny.
Sam fakt posiadania informacji na nośniku nie oznacza, że doszło do wykorzystania informacji w rozumienia art. 266 § 1 k.k.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 12 lutego 2013 r., II AKa 2/13
Standard: 23540 (pełna treść orzeczenia)