Paserstwo celne (art. 91 k.k.s.)
Przestępstwa i wykroczenia celne, przeciwko zasadom obrotu z zagranicą towarami i usługami (art 85 - 96 k.k.s.) Paserstwo (art. 291 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W przypadku kiedy norma art. 91 k.k.s. i odnoszący się do wyrobów akcyzowych przepis art. 65 k.k.s. penalizują samo nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie takich wyrobów, z punktu widzenia bytu tej normy nieustalenie osoby, od której oskarżony D. J. nabywał wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy nie ma znaczenia do określenia zakresu jego odpowiedzialności karnej.
Podobnie należy oceniać brak ustalenia wszystkich osób, którym papierosy przez wymienionego były zbywane. Zauważyć jednakże należy, iż krąg nabywców został ustalony
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 30 listopada 2018 r., II AKa 188/18
Standard: 23521 (pełna treść orzeczenia)
Przedmiotem paserstwa celnego z art. 91 k.k.s. może być tylko towar pochodzący z przestępstwa skarbowego określonego w art. 86-90 § 1 k.k.s., związanego z uniknięciem cła lub zmniejszenia jego wartości, zmiany przeznaczenia celnego oraz usunięcia spod dozoru celnego. Ustalenie, że towar pochodzi z nieustalonego źródła, tak naprawdę nie ustala znamion ustawowych przestępstwa.
Czyn z art. 91 § 1 k.k.s. (podobnie jak ten z art. 65 § 1 k.k.s.) we wszystkich jego formach jest czynem z zagrożenia konkretnego, a od wartości dużej – wręcz przestępstwem skutkowym. O tym, z jakim typem czynu zabronionego mamy do czynienia, decyduje wysokość cła narażonego na uszczuplenie, czy mieści się ona w progu ustawowym, w wartości małej, czy przekracza wartość dużą lub wielką. Wielkość tę należy jednak skonkretyzować.
Wyrok SA Szczecin z dnia 25 lutego 2016 r., II AKa 226/15
Standard: 23510 (pełna treść orzeczenia)