Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Metalowy klucz jako niebezpieczny przedmiot/narzędzie

Bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 k.k.) Posługiwanie się innym niebezpiecznym narzędziem Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.)

Podczas napadu oskarżeni działając wspólnie i w porozumieniu, usiłowali dokonać rozboju z użyciem niebezpiecznego przedmiotu - metalowego klucza oraz wzięli udział w pobiciu w ten sposób, że w celu dokonania zaboru mienia na szkodę M. i K. S. (1), weszli do budynku mieszkalnego wyżej wymienionych, uprzednio maskując twarz, po czym S. J. zaatakował K. S. (1), rozpylając w jego kierunku gaz pieprzowy, a K. W. uderzył go kilkakrotnie krzesłem, natomiast A. J. (1) zadał M. S. uderzenia metalowym kluczem w głowę, okolice klatki piersiowej, brzuch, oraz uderzył kluczem w głowę K. S. (1), w sposób zagrażający ich życiu, w wyniku czego M. S. (1) doznała rany tłuczonej głowy, stłuczenia przedramienia z obrzękiem i podbiegnięciem krwawym oraz ogólnych potłuczeń, skutkujących naruszeniem czynności jej ciała na okres poniżej 7 dni trwający, natomiast K. S. (1) doznał urazu głowy z raną cięto-tłuczoną czoła, złamaniem kości czołowej i oczodołu prawego, stłuczeniem płata czołowego prawego, urazu przedramienia prawego ze złamaniem trzonu kości łokciowej oraz ogólnych stłuczeń co naruszało czynności narządów ciała na okres powyżej dni 7-miu trwający - jednakże zamierzonego celu nie osiągnęli z uwagi na opór stawiany przez pokrzywdzonych i w obawie przed rozpoznaniem uciekli z ich domu.

W tym wypadku metalowy klucz którym posługiwał się oskarżony A. J. (1) spełniał kryteria niebezpiecznego przedmiotu w rozumieniu art. 280 § 2 k.p.k.

Wyrok SA w Rzeszowie z dnia 25 czerwca 2015 r., II AKa 45/15

Standard: 23478 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.