Dokonywanie nakładów przez najemcę na rzecz najętą na podstawie przepisów o najmie (art. 663 i art. 667 k.c.)
Rozliczenia z tytułu nakładów i ulepszeń rzeczy najętej (art. 662 - 663, art. 666 - 676; 681 k.c.)
Nakłady konieczne to takie nakłady, bez których rzecz najęta nie jest przydatna do umówionego użytku (art. 663 KC). Nakłady konieczne co do zasady obciążają wynajmującego (art. 662 § 1 KC), jednakże drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę (art. 662 § 2 KC).
Za ulepszenia należy natomiast uznać wszelkie inne nakłady, to jest nakłady, których poniesienie nie wynika z chęci czy też konieczności utrzymania rzeczy najętej w stanie przydatnym do umówionego użytku.
W doktrynie nakłady ulepszające definiuje się jako nakłady zwiększające w chwili wydania przedmiotu najmu jego wartość lub użyteczność z uwzględnieniem przeznaczenia danego przedmiotu, bądź też jako nadanie pożytecznych właściwości przedmiotowi najmu, mimo że bez ich nadawania przedmiot był zdatny do użytku.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 12 kwietnia 2017 r., I ACa 935/16
Standard: 23427 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy regulujące umowę najmu przewidują dwie odmienne sytuacje, w których najemca dokonuje nakładów na rzecz najętą.
Pierwsza z nich obejmuje wypadki przeprowadzenia przez najemcę napraw obciążających wynajmującego, których niewykonanie pozbawia rzecz przydatności do umówionego użytku i jest uregulowana w art. 663 k.c. Dotyczy napraw, które określić można jako nakłady konieczne, stanowiące wykonanie przewidzianego w art. 662 § 1 k.c. obowiązku wynajmującego wydania najemcy rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywania jej takim stanie przez czas trwania umowy.
Jeśli najemca poczynił na rzecz inne nakłady, niż przewidziane w art. 663 k.c. i w ten sposób ulepszył przedmiot najmu, taki stan rzeczy reguluje art. 676 k.c., przewidujący dla wynajmującego uprawnienie przemienne. Może on bowiem albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
Wyrok SN z dnia 30 maja 2007 r., IV CSK 71/07
Standard: 26278 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 33738