Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wypowiedzenie umowy najmu a odstąpienie od umowy najmu

Wypowiedzenie najmu

Przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące umowy najmu, zarówno w odniesieniu do umów zawartych na czas oznaczony, jak i nieoznaczony, w żadnym przypadku nie przewidują możliwości odstąpienia od niej. Powstaje w związku z tym pytanie czy mimo powyższego do umowy najmu można zastosować ogólne przepisy kodeksy cywilnego o odstąpieniu od umowy wzajemnej (art. 491 k.c.).

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć negatywnie. Odstąpienie od umowy na podstawie ogólnych przepisów o odstąpieniu od umowy byłoby możliwe jedynie przed realizacją umowy, tj. przed wydaniem rzeczy najemcy. Tu zarzuty co do przedmiotu umowy pozwana podniosła po wydaniu jej lokalu (po kilku latach korzystania z niego). Tak więc oświadczenie z 12 października 2010 r. nie mogło wywołać skutków odstąpienia i zasadnie ocenił je sąd I instancji za bezskuteczne.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 20 września 2017, I ACa 1174/16

Standard: 23414 (pełna treść orzeczenia)

Umowne prawo wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony, mające swoje ustawowe umocowanie w art. 673 § 3 k.c. nie jest identyczne z prawem do odstąpienia od umowy.

W uzasadnieniu apelacji pozwany myli te dwie instytucje. O ile prawnie dopuszczalne odstąpienie od umowy wywołuje skutek ex tunc, to rozwiązanie umowy w drodze wypowiedzenia wywołuje skutek z chwilą upływu okresu wypowiedzenia.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 20 lutego 2013 r., I ACa 1183/12

Standard: 27345 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.