Godziwy zysk dla wynajmującego z czynszu najmu (art. 8a ust. 4b pkt 2 u.o.p.l.)
Czynsz w umowie najmu Podwyższenie czynszu i innych opłat (art. 8a. u.p.l.)
Ustawodawca nie przewidział definicji godziwego zysku pozostawiając ocenę jaką kwotę należy uznać za godziwy zysk do uznania sądu. Stąd też stawka godziwego zysku ustalona przez stronę pozwana podlegała ocenie sądu pod kątem wyboru właściwego kryterium jej ustalenia, jak i samej wysokości godziwego zysku.
Za zasadne należało uznać twierdzenia strony pozwanej, w których wskazuje że inwestując w zakup lokali pod wynajem liczyła na wyższy zysk niż dają długoterminowe (10 letnie) obligacje Skarbu Państwa, których wykupienie nie niesie za sobą ryzyka utraty zainwestowanych środków.
W przypadku wynajmu mieszkań to ryzyko występuje i jest dosyć duże, gdyż dochodowość tego typu inwestycji zależy od wielu czynników – m.in. wielkości wynajmowanego mieszkania, jego stanu technicznego, wypłacalności najemców, wielkości zainwestowanych środków, koniunktury na rynku wynajmowania mieszkań, długości trwania stosunku najmu, okresów, w których mieszkanie nie jest wynajmowane oraz od wysokości czynszu i obciążeń finansowych m.in. podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu, może się wiązać również z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z nakładami na ulepszenie bądź przywrócenie lokali do stanu używalności.
Sąd stoi na stanowisku, że zysk, który wynajmujący powinien osiągnąć z tytułu wynajmu lokali powinien przekraczać zysk z zakupu 10 letnich obligacji skarbowych z uwagi na wspomniane ryzyko. Uznał jednak, że przyjęcie 8 % zysku nie mieści się w granicach godziwego zysku, albowiem odnosząc tę wielkość do aktualnej sytuacji rynkowej należy stwierdzić, że obecnie żadne oprocentowanie lokat na rynku, ani też inwestycja odpowiadająca ryzyku, z jakim wiąże się wynajem mieszkań, nie pozwala zakładać osiągnięcia zysku w takiej wysokości.
Wyrok SR Wrocław Fabryczna we Wrocławiu z dnia 30 października 2014 r., XI C 1464/14
Standard: 23410
Poprawnie skalkulowana stawka czynszowa powinna zawierać: koszt własny najmu, który zawiera wszelkie koszty ponoszone przez właściciela lokalu związane z jego utrzymaniem oraz utrzymaniem części wspólnych, z których korzysta lokator i godziwy zysk, które to pojęcie nie jest zdefiniowane, stanowi pojęcie subiektywne, bardziej moralne niż ekonomiczne; poziom zysku powinien być zachowany w rozsądnych granicach, które możliwe są do zaakceptowania przez obie strony.
Godziwy zysk ma być rekompensatą dla właściciela za koszty związane z utrzymaniem lokalu oraz ma zapewniać możliwość osiągania pożytków ze swojego prawa, lecz na realnym wyważonym poziomie.
Wyrok SO w Radomiu z dnia 4 lutego 2014 r., IV Ca 407/13
Standard: 23411 (pełna treść orzeczenia)