Charakterystyka; przedmiot ochrony występu stypizowanego w art. 300 § 1 k.k.

Usuwanie, ukrywanie, zbywanie, darowanie, niszczenie, obciążanie albo uszkadzanie składników swojego majątku (art. 300 § 1 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przepisy art. 300 § 1 i 3 k.k. chronią w ogólności prawidłowość obrotu gospodarczego, w szczególności zaś są nastawione na ochronę uprawnionych roszczeń wierzycieli przed nieuczciwymi poczynaniami dłużników.

Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 5 maja 2017 r., III K 403/13

Standard: 30806 (pełna treść orzeczenia)

Przestępstwo z art. 300 k.k. jest przestępstwem indywidualnym. Ściganie przestępstwa stypizowanego w art. 300 k.k. odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, jeśli nie jest nim Skarb Państwa.

Istotne z punktu widzenia ewentualnej odpowiedzialności oskarżonego i jej zakresu, jest ustalenie składników majątku reprezentowanej spółki, wyjaśnienie z jakiego tytułu powstały wierzytelności, w związku z jakimi zdarzeniami i w końcu dołączenie tytułów wykonawczych będących podstawą toczących się postępowań egzekucyjnych, nadto ustalenie, czy zobowiązania zostały zaspokojone, ewentualnie w jakiej części. W tym zakresie z oczywistych powodów musi dojść do przesłuchania pokrzywdzonych, nie sposób opierać się w tym względzie wyłącznie na informacjach uzyskanych od komorników prowadzących egzekucję należności.

Postanowienie SA w Katowicach z dnia 15 marca 2017 r., II AKz 141/17

Standard: 25638

Komentarz składa z 143 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50769

Komentarz składa z 95 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50767

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.