Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 167[1] k.p.)

Urlopy wypoczynkowe (art. 152 - 173 k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Udzielenie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże pracownika, jeżeli pracodawca określił dokładnie termin tego urlopu (art. 167[1] k.p.).

Art. 167[1] k.p. w pierwszym zdaniu zawiera dwie reguły. Zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu, jednak pod warunkiem, że w okresie wypowiedzenia pracodawca go udzieli. Oznacza to, że powinność zatrudnionego ma charakter wtórny względem czynności pracodawcy. Trudno rozważać, czy pracownik zachował się zgodnie z poleceniem, bez wcześniejszego przesądzenia, czy doszło do skutecznego złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę.

Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2017 r., I PK 40/16

Standard: 62384 (pełna treść orzeczenia)

Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia (art. 1671 k.p.) zależne jest jedynie od woli pracodawcy, której pracownik nie może się sprzeciwić.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę może być wynikiem porozumienia zawartego między pracodawcą i pracownikiem. Dochodzi wówczas do zawarcia dodatkowej umowy między stronami stosunku pracy. Jeżeli z takiej umowy nie wynika obowiązek pracownika wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie nieświadczenia pracy, to pracodawca nie może pracownika zobowiązać do wykorzystania urlopu w tym okresie.

Okres wypowiedzenia, o którym mowa w art. 167[1] k.p. należy liczyć od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do rozwiązania umowy o pracę, choćby faktycznie był on dłuższy niż okres wypowiedzenia określony w art. 36 § 1 k.p.

Pracodawca może zobowiązać pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, którego odwołał ze stanowiska, do wykorzystania w okresie wypowiedzenia zaległego i proporcjonalnie także bieżącego urlopu wypoczynkowego, mimo że w okresie wypowiedzenia pracownik - zachowując prawo do wynagrodzenia - nie ma obowiązku świadczenia pracy.

Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2011 r., II PK 302/10

Standard: 63532 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 122 słów. Wykup dostęp.

Standard: 16008

Komentarz składa z 275 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23088

Komentarz składa z 181 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31666

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.