Skutki śmierci zamawiającego (art. 645 k.c.)
Umowa o dzieło (art. 627-658 k.c.)
Stosunek prawny, wynikający z umowy o dzieło, trwa od chwili zawarcia tej umowy i wygasa z chwilą oddania dzieła, co wywieść można z art. 646 k.c. regulującego termin przedawnienia roszczeń wynikających z umowy o dzieło.
Co do zasady, umowa o dzieło nie wygasa na skutek śmierci zamawiającego, lecz jest kontynuowana jako stosunek prawny z udziałem jego następców prawnych. Stosownie bowiem do art. 645 § 1 k.c., umowa o dzieło rozwiązuje się wskutek śmierci lub niezdolności do pracy przyjmującego zamówienie, jeżeli wykonanie tej umowy zależy od osobistych przymiotów przyjmującego zamówienie. Umowa o dzieło nie ulega rozwiązaniu w razie śmierci zamawiającego.
Uwzględniając powyższe, uzasadniony jest wniosek, że pozwana jako spadkobierczyni B. B. (zamawiającego), na podstawie art. 922 § 1 k.c., wstąpiła w stosunek prawny wynikający z umowy o dzieło zawartej między powodem i mężem pozwanej. Śmierć męża pozwanej nie spowodowała ustania stosunku prawnego - umowy o dzieło zawartej przez spadkodawcę - skoro do tej chwili dzieło nie zostało mu oddane jako zamawiającemu.
Wyrok SN z dnia 11 marca 2010, IV CSK 391/09
Standard: 23041 (pełna treść orzeczenia)