Przedawnienie roszczeń z umowy kontraktacji (art. 624 k.c.)
Umowa kontraktacji (art. 613-626 k.c.) Przedawnienie roszczeń na tle szczegółowych umów
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przepis art. 624 k.c. jest przepisem szczególnym w stosunku do ogólnych przepisów o przedawnieniu. Termin ten dotyczy również roszczeń odszkodowawczych powstałych w związku z wykonywaniem umowy kontraktacji.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 30 października 2017 r., I ACa 650/17
Standard: 37876 (pełna treść orzeczenia)
Sąd Najwyższy stwierdził, że znaczenie przepisu paragrafu 2 jest takie, że w razie spełnienia świadczenia częściami przedawnienie powinno być obliczane jednolicie w odniesieniu do całego świadczenia, a nie odrębnie co do poszczególnych jego części.
Użycie w art. 624 § 2 k.c. czasu przeszłego („było spełniane częściami”) wskazuje, że przepis ten wiążąc początek biegu przedawnienia z dniem, w którym zostało spełnione ostatnie świadczenie częściowe, dotyczy sytuacji, gdy wszystkie części świadczenia zostały spełnione. Ostatnie świadczenie częściowe w rozumieniu art. 624 § 2 k.c. jest ostatnim świadczeniem wynikającym z umowy, którego wykonanie powoduje spełnienie całości świadczenia.
W odniesieniu do świadczenia spełnianego częściami, którego ostatnia część nie została spełnione, bieg przedawnienia rozpoczyna się zatem od dnia, w którym powinno być spełnione ostatnie świadczenie częściowe (zob.: wyrok SN z dnia 17 grudnia 2003 r., IV CK 303/02).
Wyrok SO w Bydgoszczy z dnia 4 grudnia 2013 r., VIII Ga 58/13
Standard: 37878 (pełna treść orzeczenia)