Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dostawa a umowa o dzieło

Umowa dostawy (art 605 k.c.)

Sąd zakwalifikował umowę wiążącą strony jako umowę dostawy. Skarżący pozwany utrzymuje natomiast, że jest to umowa o dzieło. W związku z tym trzeba zauważyć, że granica między tymi typami umów jest płynna.

W doktrynie zwraca się uwagę na to, że w umowie dostawy (art. 605 k.c.) istnieją elementy typowej umowy o dzieło i umowy kontraktacji, a zarazem dostawę uważa się za odmianę sprzedaży. Umowa dostawy tworzy między stronami stosunek trwały i organizuje ich przyszłą współpracę gospodarczą. Przepisy Kodeksu cywilnego o dostawie mają jeden cel: unormowanie obowiązków i uprawnień stron w taki sposób, aby zapewnić właściwą jakość i terminowość zamówionej u dostawcy produkcji.

Umowa o dzieło (art. 627 k.c.) ma za przedmiot zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania (w sposób pozostawiony - w zasadzie - jego uznaniu) dla zamawiającego, za zapłatą wynagrodzenia określonego w umowie, dzieła tj. osiągnięcie uzgodnionego przez strony rezultatu. Ta klasyczna formuła umowy o dzieło rodzi jednak na tle konkretnych sytuacji faktycznych wątpliwości co do przesłanek odróżniania przedmiotu tej umowy od przedmiotu innych umów. Dlatego w doktrynie podejmowane są próby uznawania za umowę o dzieło takiej umowy, której przedmiot świadczenia jest na tyle skonkretyzowany, że może być objęty rękojmią za wady fizyczne. Tak zaś jest, gdy umowa przynosi określony trwały efekt gospodarczy o charakterze materialnym.

Należy przy tym pamiętać, że w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu (art. 65 § 2 k.c.).

 Dwie umowy zawarte 24 marca 1986 r. przez poprzednika prawnego obecnego powoda ze stroną pozwaną, nazwane umowami „o dostawę”, są odbiciem powyższych trudności z klasyfikacją umów. Zdaniem Sądu Najwyższego, gdy weźmie się pod uwagę przedmiot tych umów (dostarczenie trzech hydrogeneratorów synchronicznych zbudowanych przez powoda według wskazań pozwanego, a więc dostarczenie indywidualnie wykonanej rzeczy), trzeba przyjąć, że przeważają w nich elementy umowy o dzieło (art. 627 k.c.).

Wyrok SN z dnia 22 grudnia 1997 r., II CKN 547/97

Standard: 22803

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.