Wady dzieła
Rękojmia za wady dzieła (art 638 § 1 w zw. z art. 556 k.c. k.c.)
Potencjalnie strony mogą określić właściwości zamówionej dokumentacji projektowej w dwojaki sposób. Powód mógł zobowiązać się do wykonania dokumentacji, która będzie spełniała wszelkie wymagania, konieczne do osiągnięcia określonego celu, a więc uzyskania pozwolenia na budowę (art. 556[1] § 1 pkt 1 k.c.). W takim wypadku kryterium stosowanym do oceny prawidłowości wykonania (zgodności z umową) dokumentacji byłoby to, czy nadaje się ona do osiągnięcia tego celu. Obiektywna niemożność uzyskania pozwolenia na budowę na podstawie sporządzonej dokumentacji, a więc nieprzydatność dzieła ze względu na uzgodniony przez strony cel, skutkowałaby koniecznością uznania, że dokumentacja ta ma wadę fizyczną.
Strony mogły się jednak umówić inaczej, a mianowicie w ten sposób, że powód wykona dokumentację posiadającą określony zespół cech opisany bezpośrednio w umowie lub przez odwołanie się do określonych aktów prawnych (np. przepisów prawa budowlanego), czy innych kryteriów pozaumownych (np. wiedzy technicznej). Wówczas to, czy dzieło zostało wykonane prawidłowo wymagałoby oceny, czy odebrana dokumentacja posiada ten zespół cech ustalonych w umowie w oderwaniu od tego, czy jest wystarczająca do uzyskania pozwolenia na budowę.
Wyrok SN z dnia 3 lutego 2022 r., II CSKP 361/22
Standard: 65275 (pełna treść orzeczenia)
Przy ocenie wady fizycznej rzeczy kryterium funkcjonalne, obejmujące jej użyteczność i przeznaczenie zgodnie z celem umowy, powinno być stosowane przed kryterium normatywno – technicznym tj. formalną zgodnością z normami technicznymi (tak Sąd Najwyższy w uchwale z 30 grudnia 1988 roku, III CZP 48/88). Istotną jest taka wada, która wyłącza normalne korzystanie z rzecz zgodnie z celem zawartej umowy o dzieło albo odbiera mu cechy właściwe danemu przedmiotowi (w tym także estetyczne, a nie tylko czysto funkcjonalne) albo wyraźnie zastrzeżone w umowie, istotnie zmniejszające wartość zamówionego dzieła (tak Komentarz do kodeksu cywilnego, Księga trzecia- Zobowiązania, tom II, Wydawnictwo Prawnicze 1997 r., str.144).
Wyrok SR w Jędrzejowie z dnia 13 kwietnia 2017 r., I C 23/16
Standard: 9371 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 22795