Projekt (plan, dokumentacja projektowa) jako konieczny element dzieła w umowie o dzieło
Przedmiot umowy o dzieło; oznaczenie dzieła
W pojęciu dzieła w umowie o dzieło (art. 627 i nast. k.c.) nie mieści się, jako niezbędny element – projekt (plan, dokumentacja projektowa) mającego powstać dzieła i od umowy zależy, co stanowić ma dzieło, do którego wykonania zobowiązuje się wykonawca. Projekt (dokumentacja projektowa) sam w sobie może być przedmiotem odrębnej umowy o dzieło i jest to nieraz stosowane w praktyce. Nawet w umowie o roboty budowlane, w której określeniu ustawowym (art. 647 k.c.) występuje po stronie wykonawcy potrzeba zachowania zgodności „z projektem”, a w obowiązkach inwestora jest „dostarczenie projektu” trwa nierozstrzygnięty spór, czy essentialia negotii tej umowy obejmują projekt obiektu budowlanego.
Zwolennicy takiego rozumienia przedmiotu tej umowy podkreślają, że w tym tkwi zasadnicza różnica z umową o dzieło, która nie zawiera obowiązku dostarczenia projektu przez zamawiającego. Nie potrzeba w niniejszej sprawie wypowiadać się w tym sporze, ale z pewnością można stwierdzić, że w wypadku umowy o dzieło, a taka umowa była zawarta między stronami, panuje zgoda w doktrynie i orzecznictwie, iż projekt lub dokumentacja techniczna, pozwolenia i inne podobne elementy potrzebne do wykonania dzieła nie stanowią ani essentialia negotii tej umowy, ani jej accidentalia negotii, chyba że strony zawierając umowę o dzieło takie składniki przewidzą, określając po czyjej stronie występuje obowiązek ich zrealizowania.
Ma to znaczenie nie dla oceny ważności umowy, lecz dla późniejszego stwierdzenia jej wykonania lub nienależytego wykonania przez stronę zobowiązaną.
Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2012 r., IV CSK 182/11
Standard: 22760 (pełna treść orzeczenia)