Wyłączenie art. 731 k.p.c. do roszczeń alimentacyjnych
Wyłączenie możliwości zaspokojenia roszczenia w trybie udzielenia zabezpieczenia (art. 731 k.p.c.) Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych (art. 753 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia (art. 753 § 1 k.p.c.). W sprawach o alimenty ustawodawca przewidział zatem wyjątek od zasady określonej w art. 731 k.p.c. i dopuścił sytuację, że zabezpieczenie może prowadzić do zaspokojenia roszczenia uprawnionego.
Postanowienie SN z dnia 11 stycznia 2024 r., I NSP 266/23
Standard: 84918 (pełna treść orzeczenia)
Postępowania zabezpieczające zmierza wyłącznie do tymczasowego zabezpie-czenia roszczeń przysługujących uprawnionemu na czas trwania postępowania o rozwód. Również bowiem w przypadku zabezpieczeń nowacyjnych udzielanych na podstawie prze-pisu art. 753 k.p.c. zabezpieczenie nie powinno prowadzić do pełnego zaspokojenia roszczeń, a jedynie do tymczasowego zapewnienia uprawnionemu ochrony. W niniejszej sprawie zabezpieczenie mogło się ograniczać do zapewnienia uprawnionym środków zaspokajających ich podstawowe potrzeby.
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 6 czerwca 2013 r., I ACz 954/13
Standard: 58701 (pełna treść orzeczenia)