Zawiadomienie strony o terminie rozprawy za pośrednictwem pełnomocnika (art. 133 § 3 k.p.c.)
Sposoby doręczania ze względu na adresata (art. 133 k.p.c.)
Zgodnie z art. 133 § 3 k.p.c., jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego, doręczenia dokonywane są temu pełnomocnikowi. Dotyczy to również zawiadomienia o terminie rozprawy. W takiej sytuacji obowiązek zawiadamiania strony o podejmowanych czynnościach procesowych spoczywa na pełnomocniku procesowym, jeżeli sąd nie zarządził osobistego jej stawienia się na rozprawie.
W sprawie nie było wątpliwości, że w postępowaniu rozpoznawczym powód był reprezentowany przez ustanowionego pełnomocnika i nie zostało wydane zarządzenie o obowiązkowym jego udziale w rozprawie apelacyjnej. Pełnomocnik powoda został prawidłowo zawiadomiony o tej rozprawie. Nie doszło zatem do naruszenia przepisów prawa.
Postanowienie SN z dnia 31 sierpnia 2018 r., I CZ 56/18
Standard: 22632 (pełna treść orzeczenia)
Doręczenie zawiadomienia o rozprawie wyłącznie pełnomocnikowi procesowemu strony powodowej jest prawidłowe i skuteczne a jego niestawiennictwo na rozprawie bez usprawiedliwienia oraz bez wniosku o rozpoznanie sprawy pod jego nieobecność uzasadnia zawieszenie postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 5 k.p.c. Zawiadomienie o terminie rozprawy samej strony, nie jest konieczne ani wymagane przepisami prawa.
Postanowienie SN z dnia 18 stycznia 2018 r., I PK 18/17
Standard: 62254 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 10985