Przyczyny wygaśnięcia zobowiązania
Wygaśnięcie zobowiązania
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Ustawa nie przewiduje wygaśnięcia obligacyjnego stosunku prawnego wskutek czynności faktycznych jednej strony tego stosunku bez zachowania warunków umownych i ustawowych.
Wyrok SN z dnia 10 lutego 2017 r., V CNP 32/16
Standard: 62245 (pełna treść orzeczenia)
W piśmiennictwie wyróżnia się dwa rodzaje przyczyn wygaśnięcia zobowiązania: z zaspokojeniem wierzyciela i bez zaspokojenia wierzyciela. Zobowiązanie wygasa z zaspokojeniem wierzyciela wskutek wykonania zobowiązania, spełnienia świadczenia w miejsce wypełnienia (datio in solutum), potrącenia, odnowienia i złożenia przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego. Zobowiązanie wygasa bez zaspokojenia wierzyciela w szczególności w wypadku zwolnienia z długu przez wierzyciela, rozwiązania albo wypowiedzenia stosunku prawnego, rozwiązania umowy przez sąd (klauzula rebus sic stantibus), połączenia w jednej osobie przymiotu dłużnika i wierzyciela (konfuzja), spełnienia się warunku rozwiązującego, nadejścia terminu końcowego (art. 116 § 2 k.c.) oraz wyjątkowo wskutek śmierci dłużnika albo wierzyciela.
Uchwała SN z dnia 11 września 2013 r., III CZP 47/13
Standard: 22568 (pełna treść orzeczenia)
O bycie zobowiązania rozstrzyga istnienie znajdującego wyraz w jego treści godnego ochrony interesu wierzyciela; gdy tego interesu brak, zobowiązanie nie powstaje, a powstałe wygasa.
Wyrok SN z dnia 12 marca 2010 r., III CNP 27/09
Standard: 70919 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 50235 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 52466 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 30763 (pełna treść orzeczenia)