Zabezpieczenie antycypacyjne; unormowanie praw i obowiązków na czas trwania postępowania
Zabezpieczenie przez unormowanie praw i obowiązków stron na czas trwania postępowania (por. art. 755 § 1 pkt 1 k.p.c.) Udzielenie zabezpieczenia (art. 730 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przez uregulowanie stosunków na czas trwania postępowania należy rozumieć w szczególności ustanowienie przez Sąd tytułem zabezpieczenia określonych nakazów lub zakazów adresowanych do stron, albo uczestników postępowania. Tym nakazom lub zakazom odpowiadają z kolei określone prawa lub obowiązki stron i uczestników, o których mowa w art. 755 § 1 pkt 1 k.p.c.
Postanowienie SO w Warszawie z dnia 1 lipca 2021 r., XX GCo 121/21
Standard: 58760 (pełna treść orzeczenia)
Stosownie do art. 755 § 1 pkt 1 k.p.c., jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych, a w szczególności może unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania.
Artykuł 755 § 1 k.p.c. nie może stanowić podstawy prawnej do udzielenia zabezpieczenia przez umieszczenie uczestnika postępowania w Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym na czas trwania postępowania rozpoznawczego także i z tej przyczyny, że przepis ten odnosi się do praw i obowiązków stron lub uczestników postępowania, które wynikają z określonych stosunków prawnych (np. współwłasności, rodzinnych, spadkowych), z przepisów prawnych (np. dobra osobiste, praw rzeczowych; w przypadku spraw o ochronę dóbr osobistych ustawodawca uregulował w art. 755 § 2 k.p.c. sposób i warunki zabezpieczenia polegającego na zakazie publikacji) względnie z posiadania rzeczy,
Uchwała SN z dnia 9 marca 2021 r., III CZP 89/19
Standard: 58761 (pełna treść orzeczenia)