Następstwa zawieszenia postępowania egzekucyjnego (art. 179 § 3 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.)
Czynności w czasie zawieszenia postępowania (art. 179 § 3 k.p.c.) Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego (art. 818 - 828 k.p.c.)
Przepisy prawa egzekucyjnego nie regulują ogólnych następstw zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Zastosowanie ma zatem art. 179 § 3 w związku z art. 13 § 2 k.p.c. Zastosowanie tego przepisu oznacza, że w okresie zawieszenia postępowania organ egzekucyjny nie może podjąć żadnych czynności egzekucyjnych. W okresie zawieszenia postępowania nie mogą być dokonywane dalsze czynności egzekucyjne ani w stosunku do dłużnika, ani w stosunku do wierzyciela, chociażby wynikały z pozostających w mocy czynności egzekucyjnych.
Istota zawieszenia postępowania egzekucyjnego polega na niedopuszczalności podejmowania w czasie jego trwania jakichkolwiek czynności egzekucyjnych, z wyjątkiem czynności zmierzających do podjęcia zawieszonego postępowania oraz ustanowienia przez sąd egzekucyjny kuratora dla dłużnika niemającego zdolności procesowej ani przedstawiciela ustawowego na czas do ustanowienia tego przedstawiciela.
Uchwała SN z dnia 25 listopada 2010 r., III CZP 89/10
Standard: 22467 (pełna treść orzeczenia)