Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wypowiedzenie umów najmu i dzierżawy (art. 936 k.p.c.)

Zarząd zajętą nieruchomością (art. 931 – 941 k.p.c.) Umowa dzierżawy (art. 693 k.c.) Wypowiedzenie umowy najmu (art. 664; art. 667; art. 672 k.c.art. 673; art 682; art. 685 k.c;. art. 688 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Czynności wypowiadania umów najmu i dzierżawy oraz zawierania umowy na czas przyjęty przez zwyczaj miejscowy są czynnościami zwykłego zarządu, natomiast zawarcie umowy najmu na czas dłuższy, nieprzyjęty przez zwyczaj miejscowy oraz zawarcie nowej umowy dzierżawy są czynnościami przekraczającymi zwykły zarząd, a tym samym wymagającymi zgody sądu.

Choć wykładnia literalna art. 936 k.p.c. mogłaby prowadzić do wniosku, iż przepis ten reguluje tylko problematykę oddania w najem całej nieruchomości, to jednak względy funkcjonalne i systemowe nakazują uznać, że w hipotezie zawartej w tej regulacji normy prawnej mieszczą się również przypadki zadysponowania tylko częścią nieruchomości. Dotyczy to zwłaszcza takich przypadków, gdzie nieruchomość jest zabudowana budynkiem, w którym znajdują się lokale mieszkalne czy użytkowe, które mogą być przedmiotem odrębnej umowy najmu.

Zgodnie z powołanym przepisem zarządca może zawrzeć umowę najmu bez zgody sądu jedynie na czas przyjęty przez zwyczaj miejscowy. Sformułowanie „czas przyjęty przez zwyczaj miejscowy” stanowi kryterium nieostre, które w każdej sprawie winno być indywidualnie analizowane przy uwzględnieniu okoliczności faktycznych tejże sprawy. W doktrynie prawa podjęto próbę wyjaśnienia tego określenia, wskazując, że chodzi o zakaz zawierania takich umów, które długotrwale obciążają nieruchomość, a w ich treści wyłączone zostanie prawo ich rozwiązania za wypowiedzeniem. Stanowisko to jest ze wszech miar słuszne i odpowiada celowi przepisu, który zezwala tylko na takie zadysponowanie nieruchomością (jej częścią) przez samego zarządcę, które nie wywoła długotrwałych i niekiedy trudnych do odwrócenia w krótkim czasie skutków prawnych dla samej rzeczy, jak i przede wszystkim dla osób mających do niej własnościowy tytuł prawny

Wyrok SO w Tarnowie z dnia 16 maja 2017 r., I Ca 66/17

Standard: 57816 (pełna treść orzeczenia)

Art. 936 k.p.c. nie przewiduje wymogu uzyskania zgody zarządcy nieruchomości lub wierzycieli na modyfikację wcześniej zawartej umowy dzierżawy, a tak należy ocenić kwestionowane przez powoda porozumienie zmieniające umowę dzierżawy.

Art. 936 k.p.c. wymaga zgody stron toczącego się postępowania egzekucyjnego, a w jego braku – zezwolenia sądu, tylko na zawarcie nowej umowy dzierżawy nieruchomości.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 7 lutego 2017 r., V ACa 530/16

Standard: 57815 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 136 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57820

Komentarz składa z 97 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57818

Komentarz składa z 151 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57817

Komentarz składa z 552 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22455

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57814

Komentarz składa z 345 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57807

Komentarz składa z 33 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57811

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.