Odpowiednie stosowanie przepisów o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości (art. 615 k.p.c.)
Zarząd związany ze współwłasnością i użytkowaniem (art. 611 k.p.c. – art. 616 k.p.c.)
W art. 615 k.p.c. przewidziane zostało odesłanie do odpowiedniego stosowania przepisów o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości do wyznaczenia zarządcy i sprawowania zarządu, z zastrzeżeniem zgodności z przepisami art. 611 do 614 k.p.c.
Odpowiednie stosowanie tych przepisów oznacza, że należy uwzględniać różnice celów, dla których realizacji służy wyznaczenie zarządcy, co prowadzi do tego, że niektóre przepisy w ogóle nie będą miały zastosowania w odniesieniu do zarządu związanego ze współwłasnością, a inne będą przydatne po koniecznej modyfikacji.
Założeniem wyznaczenia zarządcy na podstawie art. 203 k.c. jest uregulowanie stosunków pomiędzy współwłaścicielami w dłuższym okresie (art. 614 k.p.c.) - na czas trwania współwłasności lub do osiągnięcia porozumienia co do sposobu wykonywania - w sposób zapewniający im racjonalne korzystanie z przedmiotu współwłasności. Natomiast potrzeba ustanowienia zarządcy w toku egzekucji z nieruchomości podyktowana jest koniecznością należytego zarządzania nią w ramach tego postępowania, które zakończy się odebraniem rzeczy właścicielowi - dłużnikowi. Zadaniem zarządcy, którym w pierwszym rzędzie powinien być dłużnik, jest zachowanie substancji nieruchomości w interesie wierzycieli oraz właściwe nią gospodarowanie.
Nie znajdą zastosowania do zarządu związanego ze współwłasnością art. 931 § 1, § 3 i art. 941 k.p.c. jako dotyczące tylko postępowania egzekucyjnego, art. 931 § 4 k.p.c., wobec treści art. 612 k.p.c.
Z odpowiednią zmianą, wynikającą ze specyfiki zarządu związanego ze współwłasnością, stosować trzeba art. 933 k.p.c. przez przyznanie zarządcy uprawnienia do zwrócenia się do sądu o polecenie komornikowi usunięcia przeszkód przy obejmowaniu przedmiotu współwłasności; art. 934 k.p.c., ponieważ wezwania do uiszczania przez osoby trzecie świadczeń zaległych i bieżących dokonuje zarządca; art. 936 k.p.c., bo zgodę na wydzierżawienie nieruchomości wyrazić powinni współwłaściciele; art. 939 k.p.c. z uwagi na treść art. 205 w związku z art. 207 k.c.; art. 940 k.p.c. z pominięciem kosztów egzekucji.
Wyrok SN z dnia 29 listopada 2012 r., II CSK 141/12
Standard: 57793 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 611 i nast. w związku z art. 13 § 1 k.p.c., sprawy dotyczące zarządu związanego ze współwłasnością i użytkowaniem podlegają rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym. Wiele tych spraw dotyczy wyznaczenia zarządcy oraz sprawowania zarządu, jednak ze względu na fakt, że status zarządcy i jego czynności są normowane przepisami kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości (art. 921 i nast.), ustawodawca postanowił odesłać do ich odpowiedniego stosowania (art. 615), nie dublując poszczególnych regulacji i unikając tym samym zbędnych, niekorzystnych dla systematyki kodeksu powtórzeń. Podobnie uczynił w wypadku zarządu tymczasowego w ramach zabezpieczenia spadku (art. 636 k.p.c. w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza, Dz.U. Nr 92, poz. 411) oraz w wypadku zarządu spadkiem nie objętym (art. 667 § 2 zdanie drugie k.p.c.).
Uchwała SN z dnia 31 stycznia 2001 r., III CZP 51/00
Standard: 22420 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 35072