Zobowiązanie przemienne
Zobowiązanie przemienne (art. 365 k.c.)
W art. 365 § 2 k.p.c. przewidziano, że wyboru dokonuje się przez złożenie drugiej stronie oświadczenia. Powszechnie przyjmuje się, że deklaracja ta jest oświadczeniem woli, ma charakter prawnokształtujący, a jej zmiana wymaga zgody drugiej strony.
Wyrok SN z dnia 8 grudnia 2016 r., II PK 264/15
Standard: 60023 (pełna treść orzeczenia)
Istota zobowiązania przemiennego polega na tym, że muszą istnieć co najmniej dwa alternatywne świadczenia w jednym stosunku prawnym. Przez wykonanie uprawnienia prawnokształtującego zmienia się treść zobowiązania o tyle, że zostaje skonkretyzowany przedmiot zobowiązania.
Cechą charakterystyczną zobowiązania przemiennego jest istnienie jednej wierzytelności, której początkowo odpowiada niekreślone ściśle świadczenie. Zaspokojenie wierzyciela może nastąpić przez spełnienie jednego świadczenia, wybranego przez uprawnioną osobę spośród dwóch lub więcej świadczeń. Wierzytelność i odpowiadający jej dług istnieją od początku tyle, że ich treść jest oznaczona ramowo ze względu na brak konkretyzacji świadczenia. Od początku wiadomo jednak, w jakich ramach ta konkretyzacja ma nastąpić.
Wyrok SN z dnia 9 września 2016 r., V CSK 62/16
Standard: 22373 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 60012