Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przedsiębiorstwo budowlane jako przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody (art. 435 k.c.)

Powierzenie wykonana czynności drugiemu w umowie o roboty budowlane (art. 429 k.c.) Odpowiedzialność prowadzącego przedsiębiorstwo wprowadzane w ruch za pomocą sił przyrody (art. 435 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przedmiotem działalności skarżącego jest m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków i wykonywanie robót budowlanych. Zaakcentować należy, że C. - jako generalny wykonawca - zawarł ze spółką P. umowę o roboty budowlane, zobowiązując się do wybudowania budynku biurowo-usługowego z parkingiem, oświadczając, że posiada wiedzę, potencjał techniczny i organizacyjny do wykonania przedmiotu umowy.

Niewątpliwie, działalność skarżącego opiera się na funkcjonowaniu maszyn i urządzeń przetwarzających elementarne siły przyrody. W związku z tym bez korzystania z sił przyrody skarżący nie mógłby osiągać swojego celu gospodarczego określonego przez opisany zakres działalności. Nie ma znaczenia, czy skarżący jest właścicielem tych urządzeń, czy też korzysta z nich, zlecając wykonanie prac innym podmiotom.

W rezultacie, Sąd Apelacyjny trafnie uznał, że przedsiębiorstwo skarżącego było wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody

Wyrok SN z dnia 17 marca 2022 r., II CSKP 482/22

Standard: 69103 (pełna treść orzeczenia)

W orzecznictwie od lat nie budzi żadnych wątpliwości, że przedsiębiorstwo budowlane należy zaliczyć do kategorii przedsiębiorstw wprawianych w ruch za pomocą sił przyrody (por. wyrok SN z dnia 1 grudnia 1962 r., 1 CR 460/62). W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie zresztą, aby główną siłą napędową nowoczesnego przedsiębiorstwa budowlanego zajmującego się budową sklepów wielkopowierzchniowych nie były urządzenia wprawiane w ruch za pomocą elementarnych sił przyrody.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 30 października 2018 r., I ACa 68/18

Standard: 22317 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 138 słów. Wykup dostęp.

Standard: 81594

Komentarz składa z 564 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69097

Komentarz składa z 92 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69102

Komentarz składa z 101 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62736

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.