Odsetki kapitałowe
Odsetki (art. 359 – 360 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jeżeli bank nie ma możliwości obracania wolnymi środkami pieniężnymi, a więc korzystania z nich jako własnymi, z powodu blokady rachunku na podstawie decyzji organu państwa, a więc z przyczyn zależnych od posiadacza rachunku bankowego, nie sposób uznać w świetle art. 725 i 726 k.c., aby posiadaczowi należało się wynagrodzenie (odsetki) z tytułu przekazania bankowi tych środków. Odsetki kapitałowe stanowią bowiem wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału.
Jeżeli umowa rachunku bankowego nie reguluje powinności banku w wypadku zakończenia umowy lokaty terminowej w okresie blokady rachunku w wyniku decyzji właściwych organów państwa wydanej w myśl przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, odsetki od środków znajdujących się na rachunku objętym postanowieniem o blokadzie, a następnie środków zablokowanych na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym nie należą się posiadaczowi rachunku, chyba że bank faktycznie korzystał z tych środków.
Wyrok SN z dnia 21 stycznia 2021 r., III CSKP 80/21
Standard: 78807 (pełna treść orzeczenia)
Odsetki ustawowe, czyli kapitałowe nie wiążą się z opóźnieniem w spełnieniu świadczenia, tylko z sytuacją, jaką jest korzystanie z cudzego kapitału. Zgodnie z artykułem 359 k.c., odsetki ustawowe należą się tylko, gdy wynika to z: czynności prawnej albo ustawy, orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu. Natomiast odsetki ustawowe za opóźnienie stanowią zabezpieczenie dla wierzyciela, w przypadku, gdy dłużnik spóźnia się z zapłatą należności oraz stanowią także sankcję za brak spełnienia świadczenia w terminie, który został ustalony przez strony w umowie. Podstawę prawną do naliczenia tych odsetek stanowi artykuł 481 k.c.
Wyrok SO w Sieradzu z dnia 15 czerwca 2020 r., I Ca 153/20
Standard: 66089 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 83505
Standard: 22071
Standard: 73954
Standard: 66689
Standard: 66698