Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przedmiot egzekucji z wynagrodzenia za pracę

Zajęcie wynagrodzenia za pracę (art. 881 k.p.c.)

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę, zgodnie z art. 881 § 2 k.p.c., ma za przedmiot periodyczne wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za prace zlecone, oraz nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres zatrudnienia, jak również związany ze stosunkiem pracy zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkie inne fundusze, pozostające w związku ze stosunkiem pracy. Wynika z tego, że przepisy postępowania egzekucyjnego z wynagrodzenia za pracę mają za swój przedmiot wynagrodzenie za pracę w rozumieniu ekonomicznym, a zatem każdy dochód z szeroko pojmowanej pracy. Egzekucja ta wiąże się więc ściśle ze stosunkiem pracy lub z innym stosunkiem, na podstawie którego świadczona jest praca o charakterze odpłatnym.

Zgodnie z art. 881 § 1 k.p.c., do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Przedmiotem zajęcia w tym wypadku jest więc wierzytelność w postaci wynagrodzenia za pracę w szerokim rozumieniu.

Konstrukcja egzekucji z wynagrodzenia za pracę nastawiona jest przede wszystkim na egzekucję ze świadczeń periodycznych, powtarzających się w przyszłości po jej wszczęciu.

Wyrok SN z dnia 15 lutego 2008 r., I CSK 357/07

Standard: 21889 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.