Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Utrudnianie, udaremnianie zapoznania się z informacją

Udaremnianie albo znaczne utrudnianie osobie uprawnionej zapoznania się z informacją (art. 268 k.k.)

Przedmiotem ochrony art. 268 § 1 k.k. przepisu jest integralność informacji i prawo osoby uprawnionej do dostępu do niej w niezniekształconej postaci, a nie generalnie rozumiane prawo do uzyskania informacji.

Nawet gdyby założyć, że przedmiotem ochrony art. 268 § 1 k.k. jest prawo nie tylko dysponenta istotnej informacji, ale również każdej innej osoby uprawnionej do dostępu do niej, to i tak, zgodnie z regułą specjalności (lex specialis derogat legi generali), przepis art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej wyłącza możliwość kumulatywnego zbiegu tego przepisu z art. 268 § 1 k.k.

Uchwała SN z dnia 18 lipca 2016 r., SNO 28/16

Standard: 21667 (pełna treść orzeczenia)

Odrzucając możliwość odnalezienia w działaniu oskarżonego elementów "udaremnienia" zapoznania się przez uprawnionego z informacją, rozumianego jako całkowitego uniemożliwienia tej osobie zrozumienia sensu zapisu informacji, nie można również stwierdzić, aby jego działanie było tożsame z czynnością sprawczą przewidzianą w dyspozycji art. 268 § 1 k.k., polegającą na znacznym utrudnieniu osobie uprawnionej zapoznania się z informacją, jeżeli uznajemy, tak jak Sąd Najwyższy, że czynność ta sprowadza się do tego, iż odczytanie informacji wymaga znacznego nakładu czasu lub wysiłku, bądź też do tego, że informacja, z którą zapoznaje się uprawniony, ma charakter niekompletny lub zniekształcony [por. W. Wróbel (w:) Kodeks karny, A. Zoll (red.): Część szczególna. Komentarz, Zakamycze 2006, s. 1293].

Postanowienie SN z dnia 29 września 2009 r., WK 15/09

Standard: 21668

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21669

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.