Zadośćuczynienie z tytułu zagrożenia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia
Zadośćuczynienie z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (art. 445 k.c.)
Zadośćuczynienie nie należy się za samo zagrożenie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Warunkiem niezbędnym zasadności żądania opartego o przywołane przepisy jest szkoda na osobie w postaci uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
Zadośćuczynienie z omawianej podstawy należy się zatem także tylko w sytuacji naruszenia dobra osobistego - zdrowia, a to w postaci uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia; nie przysługuje w wypadku zagrożenia naruszenia tego dobra. Nie ma przeto podstaw do twierdzenia, aby dobrem osobistym podlegającym rekompensowaniu w drodze przyznania zadośćuczynienia była bliżej niesprecyzowana krzywda, która nie łączyłaby się z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia.
Ewentualne zagrożenie dla życia i zdrowia powoda może być uznane za delikt w rozumieniu art. 415 k.c. Co do zasady, okoliczność ta, otwierała powodowi drogę do poszukiwania ochrony prawnej w ramach odpowiedzialności deliktowej i formułowania roszczenia o zadośćuczynienie, niemniej takiego żądania również brak.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 25 maja 2018 r., I ACa 33/18
Standard: 21447 (pełna treść orzeczenia)