Skutki wyroku wydanego na korzyść jednego z dłużników solidarnych (art. 375 § 2 k.c.)
Zarzuty dłużnika solidarnego (art. 375 k.c.) Rozpoznanie sprawy na rzecz współuczestników, którzy nie zaskarżyli orzeczenia (art. 378 § 2 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Nie ulega wątpliwości, że z treści art. 375 § 2 k.c. wynika, iż wyrok zapadły na korzyść jednego z dłużników solidarnych zwalnia współdłużników, jeżeli uwzględnia zarzuty, które są im wszystkim wspólne. Możliwe jest zatem, by wyrok zapadający na korzyść jednego z dłużników solidarnych zwalniał pozostałych współdłużników, a więc jeżeli wierzyciel po zapadnięciu na korzyść jednego z dłużników solidarnych wyroku uwzględniającego zarzuty wspólne wszystkim dłużnikom solidarnym pozwie któregoś z pozostałych współdłużników, to powództwo wierzyciela ulegnie oddaleniu. Gdy zaś wyrok, który ma na względzie art. 375 § 2 k.c., zapadnie po prawomocnym już zasądzeniu innego dłużnika solidarnego, zasądzony dłużnik może, powołując się na wspomniany wyrok, żądać pozbawienia wydanego w stosunku do niego tytułu wykonawczego wykonalności na podstawie art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2018 r., I ACa 337/18
Standard: 21124
Jeśli wyrok oddalający powództwo uwzględnia zarzuty wspólne, zwalnia pozostałych współdłużników z odpowiedzialności. Według jednego z poglądów, art. 375 § 2 k.c. ma też zastosowanie do wyroków, które z innych względów są korzystne dla dłużnika, np. dlatego że rozkładają należność na raty lub odraczają termin spełnienia świadczenia.
Uchwała SN z dnia 28 lutego 2013 r., III CZP 108/12
Standard: 46155 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 21123