Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Roszczenia wobec uchylającego się od zawarcia umowy przyrzeczonej

Uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej; roszczenia z umowy przedwstępnej; przedawnienie (art. 390 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Warunkiem możliwości domagania się realizacji tzw. skutku silniejszego umowy przedwstępnej, a więc dochodzenia jej zawarcia w drodze procesu cywilnego, jest zachowanie przez tę umowę wymogu dotyczącego jej zawarcia w takiej formie, jaka jest wymagana dla ważności umowy przyrzeczonej.

Jeżeli zawarta przez strony umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości nie przybrała formy aktu notarialnego nie powoduje to, że jest nieważna, tylko sprawia, że już od chwili jej zawarcia nie było możliwe domaganie się przymusowej jej realizacji. Wykonanie tej umowy było więc zależne od woli i chęci jej kontrahentów.

W sytuacji gdy powódka z uwagi na to, że przedmiot umowy ostatecznej nie spełniał wymogów określonych w umowie przyrzeczonej, odmówiła zawarcia umowy ostatecznej i zapłaty całości oczekiwanej ceny, wpłacone przez nią wcześniej środki na poczet przyszłej transakcji utraciły prawną podstawę płatności i podlegają zwrotowi jako świadczenie nienależne.

Wyrok SO w Toruniu z dnia 13 marca 2017 r., I C 1033/15

Standard: 64972 (pełna treść orzeczenia)

W sytuacji, gdy umowa przedwstępna czyni zadość wszystkim wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, to strona uprawniona może według własnego uznania - zamiast żądania zapłaty odszkodowania w granicach tak zwanego ujemnego interesu umownego - dochodzić złożenia oświadczenia wyrażającego wolę zawarcia umowy przyrzeczonej. W ten sposób strona uprawniona może doprowadzić do zrealizowania silniejszego skutku umowy przedwstępnej (art. 390 § 2 k.c.), polegającego na zawarciu umowy przyrzeczonej, bowiem prawomocny wyrok sądu stwierdzający obowiązek strony złożenia oznaczonego oświadczenia woli zastępuje to oświadczenie (art. 64 k.c. i art. 1047 § 1 k.p.c.), a w przypadku umowy przyrzeczonej w umowie przedwstępnej (art. 390 § 2 k.c.)

Orzeczenie sądu stwierdza zawarcie umowy i zastępuje tę umowę (uchwała (7) z dnia 7 stycznia 1967 r., zasada prawna, III CZP 32/66).

Wyrok SN z dnia 18 sierpnia 2010 r., II PK 34/10

Standard: 49477 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 265 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20925

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30043

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.