Nakłanianie do niewywiązywania się ze stosunków umownych (art. 12 ust. 2 u.z.n.k.)
Nieuczciwe nakłanianie pracowników lub klientów (art. 12 u.z.n.k.)
Deliktem z art. 12 ust. 2 u.z.n.k. jest nakłanianie do niewywiązywania się ze stosunków umownych osób innych niż pracownicy. Osoby te, mimo iż nie są pracownikami, musi łączyć z przedsiębiorcą stosunek umowny. Ze względu na zakres podmiotowy komentowanego przepisu objęto nim wyłącznie stosunki umowne łączące przedsiębiorcę z klientami bądź też z innymi osobami (podmiotami, które nie są klientami).
Czynem nieuczciwej konkurencji z art. 12 ust. 2 u.z.n.k. będzie w szczególności namawianie pracowników do zaprzestania współpracy z pracodawcą i nawiązania jej z przedsiębiorstwem prowadzonym przez pracownika czy też poinformowanie klientów pracodawcy o zamiarze rozwiązania z nim stosunku pracy i rozpoczęcia jej na własny rachunek lub podjęcia pracy u innego przedsiębiorcy.
Niewystąpienie przesłanki nakłaniania skutkuje brakiem realizacji hipotezy omawianego przepisu.
Ochrona wynikająca z art. 12 ust. 2 u.z.n.k. zwraca się przeciwko celowym działaniom osób trzecich zmierzających do zakłócenia stosunków umownych zewnętrznych wiążących przedsiębiorcę.
Nie stanowi naruszenia tego przepisu złożenie klientowi konkurenta oferty lepszej usługi, jeśli nawet wiadomo, że osoba ta może naruszyć obowiązki umowne, chyba że oferent wie, że łamie klauzulę wyłączności (Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2004 r., I CK 66/03).
Wyrok SA w Łodzi z dnia 27 lutego 2013 r., I ACa 1157/12
Standard: 20787 (pełna treść orzeczenia)