Roszczenia przeciwko twórcy z tytułu niedostarczenia utworu w terminie lub jego usterek (art. 54 i 55 Pr. Aut.)
Przejście autorskich praw majątkowych (art. 41 – 68 Pr.Aut.)
Art. 55 § 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych podobnie jak regulacja z art. 637 KC, ma zastosowanie w przypadku wykonania i oddania dzieła autorskiego obarczonego wadami, nie zaś w przypadku odstąpienia od umowy przed jej wykonaniem. Dopiero gotowy wytwór działalności wykonawcy może być poddany testowi na istnienie wad.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 15 marca 2016 r., I ACa 934/15
Standard: 20765 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 55 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, pełniący funkcję podobną jak przepisy kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie zawiera definicji usterki, lecz można przyjąć, że chodzi w nim o usterki odpowiadające wadom fizycznym. Stosownie zaś do przepisu art. 556 KC wada fizyczna występuje wówczas, gdy:
- zmniejsza wartość rzeczy,
- zmniejsza użyteczność rzeczy ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy,
- rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego,
- rzecz zostaje wydana w stanie niezupełnym.
W świetle powyższego o usterce utworu można mówić wówczas, gdy nie spełnia on warunków określonych umową lub wynikających z przeznaczenia utworu, czy też z zapewnień autora.
Z tych też względów podniesione przez Wydawnictwo zarzuty co do jakości przedmiotowej książki skutkują koniecznością poczynienia ustalenia, czy Wydawnictwu przysługują uprawnienia z tytułu dostarczenia dzieła z usterkami.
W świetle zatem przepisu art. 55 ust. 4 w związku z ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych 17 października 2002 r. upłynął termin, w ciągu którego pozwane Wydawnictwo było uprawnione:
- przyjąć dzieło bez zastrzeżeń,
- przyjąć dzieło z zastrzeżeniami,
- uzależnić przyjęcie dzieła od dokonania zmian, czyli wezwać twórcę do usunięcia usterek w odpowiednim czasie,
- odmówić przyjęcia dzieła.
Pozwane Wydawnictwo miało uwagi, sugestie do złożonego dzieła, jednakże nie doszło do złożenia przez pozwanego stosownego oświadczenia wskazującego usterki oraz wyznaczającego autorom termin do ich usunięcia. Pozwane Wydawnictwo przyjęło zatem dzieło ze świadomością istnienia podniesionych przez nie usterek, co rodzi ten skutek, że Wydawnictwo utraciło uprawnienie do odstąpienia od umowy z powodu tych usterek.
W konsekwencji niezasadne jest żądanie Wydawnictwa zwrotu na podstawie art. 59 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wypłaconego powódkom wynagrodzenia w oparciu o twierdzenie, że Wydawnictwo odstąpiło od umowy wydawniczej.
Skoro jak ustalono Wydawnictwo przyjęło dzieło w świetle przepisu art. 55 ust. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a powódki dokonały żądanych poprawek, to Wydawnictwo jest zobowiązane do zapłaty wynagrodzenia za dzieło, gdyż powódki spełniły świadczenie warunkujące powstanie ich roszczenia o spełnienie świadczenia wzajemnego.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 15 marca 2016 r., I ACa 934/15
Standard: 20766 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 20764