Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Potwierdzenie przez autora zawartej przez falsus prokuratora umowy przeniesienia autorskich prawa majątkowych (art. 103 § 1 k.c.)

Przejście autorskich praw majątkowych, licencja, dziedziczenie (art. 41 Pr.Aut.)

Zgodnie z art. 56 KC czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów. Uznanie oświadczenia autora za potwierdzenie zawartej przez falsus prokuratora umowy przeniesienia autorskich prawa majątkowych (art. 103 § 1 KC) wymagałoby nie tylko ustalenia, w oparciu o treść pisma, że autor wie o umowie w tym przedmiocie zawartej przez fałszywego pełnomocnika, lecz przede wszystkim, że potwierdza wszystkie jej essentialia negotii.

Zgodnie z art. 41 § 2 w zw. z art. 50 oraz art. 67 § 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj: Dz.U. z 2000 , Nr 80, poz. 904 ze zm.) zarówno umowa przeniesienia majątkowych praw autorskich jak i umowa licencyjna, obejmują pola eksploatacji wyraźnie w nich określone, co oznacza, że określenie pól eksploatacji, w rozumieniu art. 50 prawa autorskiego, stanowi essentialia negotii takiej umowy. Potwierdzając zatem umowę zawartą przez nie umocowanego pełnomocnika, autor musiałby potwierdzić przeniesienie jego praw autorskich na wszystkich polach eksploatacji wymienionych w tej umowie.

Wyrok SN z dnia 23 września 2004 r., III CK 400/03

Standard: 20738

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.