Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Określenie w umowie o przeniesienie autorskich praw majątkowych i licencji wynagrodzenia twórcy (art. 43 Pr. Aut.)

Wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw majątkowych lub udzielenia licencji (art. 43 Pr.Aut.)

Modelowa umowa o wykonanie utworu autorskiego powinna zawierać wszystkie składniki przed przystąpieniem do wykonania, nawet gdyby dla jej ważności wyraźna odpowiedź adresata oferty nie była konieczna, a to ze względu na dopuszczalne między współpracującymi ze sobą podmiotami, będącymi przedsiębiorcami milczące przyjęcie oferty (art. 68 k.c.) lub przyjęcie jej przez przystąpienie adresata oferty do wykonania umowy (art. 69 k.c.).

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mając na względzie cechy umów autorskich, tryb ich zawierania oraz podmioty zawierające te umowy przyjęła, że wprawdzie w umowie należy wyraźnie wymienić pola eksploatacji (art. 41 ust. 2 u.p.a.p.p.), jednakże w sytuacji, gdy nie określono sposobu korzystania z utworu, to powinien on być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami (art. 49 ust. 1 u.p.a.p.p.).

Z kolei art. 43 ust. 2 u.p.a.p.p. stanowi, że jeżeli w umowie nie określono wysokości wynagrodzenia autorskiego, wysokość tę określa się z uwzględnieniem zakresu udzielonego prawa oraz korzyści wynikających z utworu.

Ustawodawca przewidział zatem, że co do zasady umowa o przeniesienie lub korzystanie z praw autorskich jest odpłatna (art. 43 ust. 1 u.p.a.p.p.), ale dopuścił ważność umowy, która nie zawiera oznaczenia wynagrodzenia, jeśli poprzez podanie kryteriów jest możliwe jego ustalenie (art. 43 ust. 2 u.p.a.p.p.). Należy zwrócić uwagę, że powyższa konstrukcja prawna jest podobna do sytuacji, jak przy określeniu ceny w umowie sprzedaży, która zawsze jest odpłatna, ale cena nie musi być wyraźnie oznaczona, byle było to możliwe do ustalenia przez podanie jej podstawy (art. 536 k.c.).

Wyrok SN z dnia 24 marca 2011 r., I CSK 450/10

Standard: 33088 (pełna treść orzeczenia)

Artykuł 43 ust. 2 ustawy o prawie autorskim nie pozostawia wątpliwości, że określenie wynagrodzenia twórcy w umowie o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowie licencyjnej nie jest konieczne. Według tego przepisu, jeżeli w umowie o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowie licencyjnej nie określono wysokości wynagrodzenia autorskiego, wysokość tego wynagrodzenia należy określić uwzględniając zakres udzielonego prawa oraz korzyści wynikające z korzystania z utworu.

Wyrok SN z dnia 14 września 2005 r., III CK 124/05

Standard: 20727 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.