Szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku (art. 165 § 1 pkt 2 k.k.)
Sprowadzenie szczególnego rodzaju bezpośredniego niebezpieczeństwa (art. 165 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W art. 165 § 1 pkt 2 k.k. są penalizowane dwa rodzaje działania: 1/ wyrabianie lub wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji, środków spożywczych lub innych artykułów powszechnego użytku; 2/ wyrabianie lub wprowadzanie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających obowiązującym warunkom jakości – niezależnie od ich szkodliwości. W przypadku tej pierwszej grupy substancji nie musi być spełnione znamię „odpowiadania obowiązującym warunkom jakości” – zwłaszcza w sytuacji, gdy takich norm dla danego produktu nie ma, jak to ma miejsce w przypadku dopalaczy. Sformułowane w końcowej części analizowanego przepisu znamię „nie odpowiadające obowiązującym warunkom jakości”, odnosi się zatem wyłącznie do środków farmaceutycznych.
Normy jakości, o których mowa w art. 165 § 1 pkt 2 k.k., to nie tylko te wynikające z obowiązującego prawa, ale również reguły ostrożności wynikające ze wskazań wiedzy naukowej, w szczególności medycyny i chemii.
Postanowienie SN z dnia 25 lutego 2022 r., V KK 441/21
Standard: 77119 (pełna treść orzeczenia)
Znamię modalne nieodpowiadania obowiązującym warunkom jakości odnosi się do każdego przedmiotu czynności wykonawczej określonego w art. 165 § 1 pkt 2 kk.
Gdyby ustawodawca rzeczywiście chciał odnieść wspomniane znamię tylko do środków farmaceutycznych ( notabene trudno byłoby wytłumaczyć, dlaczego tylko one miałyby je spełniać), to po pierwsze posłużyłby się spójnikiem "albo", a po drugie znamię modalne umieściłby przed przedmiotem czynności wykonawczej, a zatem przepis in fine brzmiałby "albo nieodpowiadające obowiązującym warunkom jakości środki farmaceutyczne".
Wyrok SA w Katowicach z dnia 16 grudnia 2020 r., II AKa 115/20
Standard: 77125 (pełna treść orzeczenia)