Odstąpienie od obciążania kosztami ze względu na precedensowy charakter sprawy, charakter żądania
Odstąpienie od obciążania kosztami procesu na podstawie art. 102 k.p.c.
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Strona zastępowana przez pełnomocnika nie może w apelacji, odwołując się do art. 102 k.p.c. wywodzić, że wobec np. nieznajomości prawa czy też braku dostatecznego rozeznania, nie mogła prawidłowo ocenić swojej sytuacji procesowej i trafności żądań pozwu oraz pozostawać w błędnym ale usprawiedliwionym okolicznościami przekonaniu co do słuszności powództwa.
Pełnomocnik udzielający z urzędu pomocy prawnej wykonuje zaś w procesie również funkcje publicznoprawne i w związku z tym powinien odpowiednio moderować zapatrywania prawne strony a zwłaszcza uświadamiać jej w miarę możliwości wszelkie aspekty prawne jej stanowiska procesowego. Wskazywać powinien więc zwłaszcza na wątpliwości jakie powstają w toku sporu i na konieczność (ryzyko) ponoszenia kosztów w przypadku przegranej. Powinien podejmować wreszcie czynności zmierzające do prawidłowego prawnie ukształtowania powództwa i korekty błędnych oczekiwań procesowych strony.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 5 lipca 2018 r., I ACa 24/18
Standard: 70661 (pełna treść orzeczenia)
Z uwagi na precedensowy charakter sprawy, czemu pozwana nie zawiniła, wywołany orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, Sąd Apelacyjny uznał, że zachodzą podstawy do zastosowania art. 102 KPC w zw. z art. 113 KSCU.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 7 listopada 2014 r., I ACa 631/14
Standard: 28065 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 32853