Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Tymczasowe dopuszczenie pełnomocnika do podjęcia naglącej czynności procesowej

Tymczasowe dopuszczenie pełnomocnika; zatwierdzenie czynności przez stronę (art. 97 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przepis art. 97 k.p.c. ustanawia - w interesie strony - koncesję od obowiązku wynikającego z art. 89 k.p.c., zezwalając na to, by w jej imieniu ze skutkiem prawnym, choć tylko tymczasowo, działała osoba niemogąca na razie przedstawić pełnomocnictwa. Możność ta jest aktualna wtedy, gdy brak udziału tej osoby, mając na względzie charakter czynności procesowej, pociągnie za sobą uszczerbek dla strony, a zarazem jest prawdopodobne, że pełnomocnictwo zostanie przez tę osobę złożone, względnie, że dokonane przez nią czynności zostaną zatwierdzone przez stronę. Koncesja ta nie jest uzależniona od tego, by doraźna niemożność przedstawienia pełnomocnictwa wynikała jedynie z przyczyn obiektywnych, niezależnych od strony lub pełnomocnika. Nieistotne jest także to, czy osoba niemogąca przedstawić pełnomocnictwa była świadoma tego stanu rzeczy, czy też przystąpiła do czynności (rozprawy) w przekonaniu, że jest prawidłowo umocowana. Ochronie interesów drugiej strony procesu służy w tym przypadku możność uzależnienia dopuszczenia od zabezpieczenia kosztów (art. 97 § 1 zdanie drugie k.p.c.) i żądania od osoby działającej bez umocowania zwrotu kosztów spowodowanych tymczasowym dopuszczeniem (art. 97 § 2 zdanie trzecie k.p.c.).

Hipoteza art. 97 k.p.c. obejmuje sytuację, gdy osobie, która chce przedsięwziąć czynności procesowe, nie mogąc wylegitymować się stosownym pełnomocnictwem, strona jeszcze nie udzieliła pełnomocnictwa (postanowienie SN z dnia 28 sierpnia 2008 r., III CZP 22/08), jak również sytuację, gdy takie pełnomocnictwo zostało już udzielone, lecz z różnych przyczyn nie zostało przedłożone w sądzie w czasie, gdy należy przedsięwziąć określone czynności procesowe. W tym drugim przypadku - adekwatnym do sytuacji, która miała miejsce w sprawie - istotną okolicznością uzasadniającą zastosowanie art. 97 k.p.c. jest wysoki stopień uprawdopodobnienia faktu udzielenia pełnomocnictwa procesowego.

Jak wynika z brzmienia art. 97 § 1 k.p.c., tymczasowe dopuszczenie do podjęcia naglącej czynności procesowej nie ma obligatoryjnego charakteru i zależy od ograniczonego uznania sądu. Sąd powinien ocenić nie tylko to, czy czynność ma istotnie naglący charakter i to, czy osoba działająca bez umocowania w ogóle może występować w roli pełnomocnika procesowego. Sąd powinien również wziąć pod uwagę, czy z uwzględnieniem ogółu okoliczności sprawy dopuszczenie do działania osoby niemogącej na razie przedstawić pełnomocnictwa odpowiada woli strony i czy jest prawdopodobne, że osoba działająca bez umocowania przedstawi pełnomocnictwo lub jej czynności zostaną przez stronę zatwierdzone. Jeżeli ocena ta wypada twierdząco, dopuszczenie do podjęcia czynności jest uzasadnione. Nie powinno ono natomiast mieć miejsca, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że złożenie pełnomocnictwa lub zatwierdzenie dokonanej czynności nie nastąpi lub jest wysoce nieprawdopodobne (orz. SN z dnia 4 października 1935 r., C III 13/35 oraz z dnia 9 grudnia 1935 r., C II 1823/35).

Wyrok SN z dnia 3 lutego 2021 r., I PSKP 4/21

Standard: 59543 (pełna treść orzeczenia)

Możliwość tymczasowego dopuszczenia do podjęcia naglącej czynności procesowej osoby niemogącej na razie przedstawić pełnomocnictwa (art. 97 § 1 k.p.c.) nie zależy od tego, czy niemożność przedstawienia pełnomocnictwa wynika z przyczyn niezawinionych przez stronę lub osobę ubiegającą się o tymczasowe dopuszczenie do podjęcia czynności.

Wyrok SN z dnia 23 czerwca 2020 r., V CSK 520/18

Standard: 65808 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 170 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24829

Komentarz składa z 102 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24830

Komentarz składa z 379 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56940

Komentarz składa z 175 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20234

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.