Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powtórzenie postępowania dowodowego ze względu na niemożność ustalenia na podstawie protokołu treści czynności dowodowej

Nowe okoliczności faktyczne i dowody, powołane po raz pierwszy przed sądem apelacyjnym (art. 381 k.p.c.)

Gdy przyczyną powtórzenia jest niemożność ustalenia na podstawie protokołu treści czynności dowodowej, wyłączone jest stosowanie ograniczenia określonego w art. 381 k.p.c.

Powtórzenie postępowania dowodowego - z urzędu lub na wniosek jednej ze stron - może nastąpić również w drugiej instancji, w tym także w zakresie dowodów przeprowadzonych w pierwszej instancji (art. 241 w związku z art. 391 § 1 k.p.c.). 

O ile jednak nie budzi wątpliwości powtórzenie czynności dowodowej w postępowaniu apelacyjnym prowadzonym na podstawie reguł ogólnych (art. 367 i n. k.p.c.), o tyle jest inaczej w postępowaniu apelacyjnym w ramach postępowania uproszczonego. Sąd drugiej instancji może tu przeprowadzić tylko dowód z dokumentu (art. 505[11] § 1 k.p.c.), chyba że - co nie występuje w rozpatrywanym wypadku - apelację oparto na późniejszym wykryciu okoliczności faktycznych lub środkach dowodowych, z których strona nie mogła skorzystać przed sądem pierwszej instancji (art. 505[11] § 2 k.p.c.). Jeśli powtórzenie ma dotyczyć innej czynności dowodowej, np. przesłuchania świadka, konieczne staje się wydanie orzeczenia kasatoryjnego oraz przekazanie sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania celem powtórzenia dowodu (art. 505[12] § 1 k.p.c.).

Uchwała SN z dnia 23 marca 2016 r., III CZP 102/15

Standard: 20220 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.