Reprezentacja Skarbu Państwa przez ministra Skarbu Państwa
Materialnoprawna konstrukcja Skarbu Państwa, podmiotowość państwa (art. 34 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Uzasadniony jest także zarzut naruszenia art. 25 ustawy o działach administracji rządowej, wykładanego w ten sposób, że przyznaje on Ministrowi Skarbu Państwa generalną kompetencję do wykonywania ochrony interesów Skarbu Państwa. W orzecznictwie Sądu Najwyższego (por. wyrok z dnia 30 stycznia 2001 r., I CKN 1058/98, nie publ. oraz uchwałę z dnia 29 czerwca 2000 r., III CZP 19/00, OSP 2001, nr 3, poz. 44), a także w piśmiennictwie dotyczącym tematyki reprezentacji procesowej Skarbu Państwa przyjmuje się interpretację odmienną, zwężającą uprawnienia Ministra Skarbu Państwa. Podkreśla się, że z tego przepisu nie można wyprowadzać normy, pozwalającej na przyjęcie istnienia domniemania, iż wszelkie interesy Skarbu Państwa - z wyjątkiem spraw przypisanych wyraźnie innym działom - chroni Minister Skarbu Państwa. Właściwość tego Ministra ogranicza się do tej części mienia Skarbu Państwa, którą dysponuje, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Wyrok SN z dnia 23 października 2003 r., V CK 387/02
Standard: 20025 (pełna treść orzeczenia)
W sprawach o zwrot mienia, którego przepadek lub konfiskatę orzeczono na rzecz Skarbu Państwa, w przypadku stwierdzenia nieważności tego orzeczenia zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 23.02.1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, Skarb Państwa jest reprezentowany przez państwową jednostkę organizacyjną, w której władaniu jest mienie podlegające zwrotowi.
Jeżeli nie sposób ustalić takiej jednostki względnie jednostka, której to mienie przekazano do dysponowania w wyniku orzeczenia sądu o przepadku mienia lub konfiskacie nie jest już w posiadaniu tego mienia z przyczyn faktycznych lub prawnych, w sprawie o zapłatę równowartości tego mienia, Skarb Państwa reprezentuje ta jednostka, której mienie przekazano do dysponowania w wyniku orzeczenia sądu.
Jeżeli brak takiej jednostki lub jednostki, która przejęła jej zadanie, w sprawie o zasądzenie równowartości mienia, Skarb Państwa reprezentuje minister właściwy ds. Skarbu Państwa.
Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2003 r., II CKN 1103/00
Standard: 20026