Zabieg kosmetyczny jako zabieg medyczny

Medycyna plastyczna (zabieg kosmetyczny)

Odnośnie bezprawności sporną miedzy stronami kwestią było ustalenie, czy przeprowadzony zabieg podlega reżimowi ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 125) (dalej również jako ustawa o zawodzie lekarza). Zauważyć w tym kontekście należy, iż nie był to zabieg stricte medyczny mający na celu ratowanie zdrowia i życia pacjenta, lecz był to zabieg kosmetyczny. W ocenie Sądu nie zmienia to jednakże oceny, iż mając na uwadze sposób przeprowadzania zabiegu, tj. ingerencję substancją chemiczną w naskórek powódki, poprzedzone działaniem polegającym w istocie na jego starciu, zabieg ten należało traktować jako zabieg medyczny z punktu widzenia w/w ustawy. Trafnie wskazywała przy tym powódka, czemu strona pozwana nie przeczyła, iż zabieg ten wykonywany był w Klinice, sygnowanej nazwiskiem lekarza medycyny. Tak także zabieg ten ocenił biegły. Jednocześnie zauważyć należy, że poddanie zabiegów kosmetycznych pod reżimy ustawy o zawodzie lekarza jest powszechnie akceptowane w judykaturze (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie o sygn. akt VI ACa 665/11, Legalis nr 739271, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie o sygn. akt II CSK 2/07, Legalis nr 117857).

Wyrok SR dla Warszawy-Mokotowa z dnia 06 lutego 2017 r., XVI C 1384/15

Standard: 19685 (pełna treść orzeczenia)

Niewątpliwie zabieg związany z przecięciem powłok skórnych i wstrzyknięcia pod nią substancji chemicznej będącej (...) należy do kategorii zabiegów zastrzeżonych jedynie dla lekarzy medycyny, którzy posiadają stosowne uprawnienia do ich wykonywania. Ponadto w przypadku wystąpienia powikłań po zabiegu jedynie lekarz posiada stosowne uprawnienia a przede wszystkim wiedzę do udzielenia właściwej pomocy osobie u której zabieg był wykonany. Ponadto lekarz wykonując tego typu zabieg posiada stosowną dokumentację medyczną, w której odnotowuje jaka substancja, w jakiej ilości i jaką techniką została wstrzyknięta. Nie ulega również wątpliwości, że zabieg polegający na wstrzykiwaniu substancji pod skórę, winien wykonany być w odpowiednich warunkach z zachowaniem należytych standardów higienicznych i sanitarnych.

Niewątpliwie w obowiązującym prawodawstwie brak jest jednoznacznego podziału jaki rodzaj zabiegów mogą wykonywać kosmetycy, jakie kosmetolodzy a jakie zostają zastrzeżone jedynie dla lekarzy posiadających specjalizację z zakresu medycyny estetycznej. Podstawowym kryterium podziału uprawnień do wykonywania zabiegów jest to, czy podczas ich wykonywania dochodzi do przerwania granicy skórno-naskórkowej. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż jedynie lekarze i pielęgniarki posiadają właściwe uprawnienia i wiedzę aby wykonywać iniekcje podskórne. I tak np.(...) będący także lekiem winni podawać jedynie oni. Kolejnym kryterium jest również inwazyjność samego zabiegu.

Należy także pamiętać iż medycyna estetyczna jest jedną z obszerniejszych dziedzin i wymaga posiadania wiedzy z różnych obszarów medycyny m.in. dermatologii, fizjologii, endokrynologii czy nawet chirurgii. Pozostaje także konieczność odpowiedniej obsługi urządzeń za pomocą których wykonywane są zabiegi. Zatem osoba wykonująca zabieg z zakresu medycyny estetycznej winna rozważyć czy posiada dostateczną wiedzę, doświadczenie i umiejętności aby wykonać dany zabieg, a przede wszystkim czy będzie w stanie udzielić pomocy w przypadku ewentualnego wystąpienia komplikacji po wykonanym zabiegu.

Obwiniona posiadała wprawdzie odbyte kursy z zakresu „(...) w wypełnienia estetycznych”, „M. igłowej twarzy i ciała”, „Nietrwałe eliminowanie zmarszczek (...)” jednak w ocenie Sądu nie są one wystarczające do wykonywania zabiegów polegających na wstrzykiwaniu (...) w kanaliki łzowe.

W przekonaniu Sądu wykonany przez obwinioną zabieg mieści się w pojęciu świadczenia zdrowotnego użytego w przepisie cyt. art. 58 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty bowiem niewątpliwie zabieg ten można oceniać jako służący poprawie zdrowia pokrzywdzonej, w tym przypadku poprawie szeroko rozumianego jej zdrowia psychicznego. Gdyby przyjąć, że podobne zabiegi nie wymagają tak szerokiego zakresu wiedzy jaką dają jedynie „pełnowymiarowe” studia medyczne wówczas należałoby uznać, że żadne zabiegi kosmetyczne w tym również zabiegi chirurgii plastycznej tzw. upiększającej wykonywanej nie bezpośrednio dla ratowania zdrowia mogą wykonywać np. absolwenci techników kosmetycznych.

Wyrok SR w Olsztynie z dnia 30 października 2015 r. IX W 3057/15

Standard: 19686 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.