Zakażenia szpitalne

Odpowiedzialność za błędy w sztuce – podstawy, przesłanki, zobowiązani do naprawienia szkody

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W sprawach dotyczących zakażeń szpitalnych możliwe i uzasadnione jest przyjęcie niedbalstwa placówki służby zdrowia w drodze domniemania faktycznego przy braku dowodu przeciwnego. Wykazanie przez pacjenta, że do zakażenia doszło podczas pobytu w szpitalu pozwala na przyjęcie domniemania faktycznego, że było to spowodowane zaniedbaniem ze strony personelu medycznego.

Ciężar zwolnienia się z odpowiedzialności spoczywa wówczas na szpitalu. (tak Sąd Apelacyjny wB. w wyroku z dnia 29 września 2014 r. I ACa 233/14). Strona pozwana wprawdzie przedstawiała dowody mające świadczyć o tym, że dochowuje procedur mających na celu zapobieganie i eliminowanie zakażeń szpitalnych, w szczególności, że stosuje sprzęt jednorazowy, że sprzęt wielokrotnego użytku jest należycie sterylizowany, że odkaża właściwymi środkami powierzchnie, jednakże nie było to wystarczające dla przyjęcia, że po stronie pozwanej nie doszło do żadnych zaniedbań. Nie wskazywała pozwana jak np. ocenia ryzyko zakażeń, czy i jak monitoruje czynniki zwiększające ryzyko zakażeń, jakie stosuje procedury zapobiegania zakażeniom szpitalnym, jakie stosuje środki ochrony, a także czy analizuje sytuację epidemiologiczną.

Powód podnosił również, że pozwany Szpital pomimo obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie zgłosił zakażenia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a takie zakażenie powinno być zgłoszone. Strona pozwana zarzutu tego nie obaliła, a nawet nie twierdziła, że takiego zgłoszenia dokonała. Nie podnosiła też, że w okresie zbliżonym do tego w jakim przebywał u pozwanej powód nie dochodziło do innych zakażeń. Uprawniało to do wniosku, że pomimo stosowania sprzętu jednorazowego, prawidłowej sterylizacji, odkażania powierzchni, itp., doszło jednak do zaniedbań w przestrzeganiu zasad septyki. Doszło więc do błędu organizacyjnego, a za winę organizacyjną placówka ponosi odpowiedzialność.

Ostatecznie prawidłowe było ustalenie, że pomiędzy działaniami strony pozwanej, a szkodą powoda w postaci bardzo znacznego uszczerbku na zdrowiu zachodzi adekwatny związek przyczynowy i że strona pozwana odpowiada za szkodę jakiej doznał powód, przy czym zakażenie jak już wyżej wskazano nie jest jedyną przyczyną warunkującą obecny stan powoda, ale przyczyną bardzo znaczącą.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 22 maja 2018 r., I ACa 1358/17

Standard: 22106 (pełna treść orzeczenia)

Nie można zakładać, że zakażenie pacjenta w szpitalu w toku leczenia w każdym przypadku oznacza zaniedbanie w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego. Zgodnie z art. 430 k.c. przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej szpitala jest zawsze wina lekarza i ewentualnie innych jeszcze osób tworzących personel medyczny i uczestniczących w leczeniu szpitalnym. Jeżeli personelowi medycznemu nie można przypisać uchybień wskazujących na ich winę, nie można także dostrzegać między tymi czynnościami a uszczerbkiem niemajątkowym powoda adekwatnego związku przyczynowego w rozumieniu art. 361 § 1 k.c.

Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2016 r., I CSK 1031/14

Standard: 64280 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19682

Komentarz składa z 97 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5201

Komentarz składa z 52 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68382

Zobacz glosy

Komentarz składa z 148 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28862

Komentarz składa z 326 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19681

Komentarz składa z 574 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19680

Zobacz glosy

Komentarz składa z 229 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20611

Komentarz składa z 125 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20608

Komentarz składa z 256 słów. Wykup dostęp.

Standard: 82623

Komentarz składa z 186 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62753

Komentarz składa z 354 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28864

Komentarz składa z 136 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20610

Komentarz składa z 205 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20609

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65062

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.