Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zawarcie umowy w drodze negocjacji

Negocjacje w celu zawarcia umowy (art. 72 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Polskie prawo cywilne nie wprowadziło zamkniętego katalogu sposobów zawierania umów. Oznacza to, że umowa zostaje zawarta wówczas, gdy wyczerpane zostaną przesłanki jej dokonania jako czynności prawnej, niezależnie od tego, w jaki sposób strony dojdą do uzgodnienia jej treści. W niniejszej sprawie można uznać, że w istocie chodziło o swoisty negocjacyjny tryb zawarcia umowy przedwstępnej.

Skoro strony uzgodniły, że konkretyzacja zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlegającej zbyciu, a zatem ustalenie przedmiotu umowy, miała zostać dokonana w przyszłości poprzez sporządzenie załączników do umowy, to można uznać, że bez sporządzenia tych ostatnich doszło do zawarcia swoistej „cząstkowej” umowy inicjującej dalsze negocjacje i uzgodnienia co do przedmiotu umowy przyrzeczonej. Taka „cząstkowa” umowa nie stanowiła umowy przedwstępnej. 

Dopuszczalne jest etapowe zawieranie umowy przedwstępnej. Dla zawarcia takiej umowy, Kodeks cywilny nie wyklucza składania kilku częściowych oświadczeń woli zamiast jednego kompletnego (postanowienie SN z 8 września 2015 r., III CSK 163/15).

Strony prowadząc negocjacje mogą uzgodnić, że do zawarcia umowy dojść ma w zakresie, jaki uzgodniły, nawet wówczas, gdy część postanowień pozostaje jeszcze do ustalenia w przyszłości, o ile, do uzgodnienia inter partes pozostały treści nie będące konieczną treścią umowy. Wskazuje się ponadto na możliwość zawierania szczególnych porozumień, których przedmiotem są elementy negocjowanej umowy – tzw. punktacje jako porozumienia przedkontraktowe, które kreują skuteczne zobowiązania. W tym ostatnim przypadku porozumienie nie musi nawet obejmować koniecznych postanowień umowy, która ma zostać zawarta. Strona tzw. punktacji może w ciągu dalszych negocjacji odstąpić od ustalonych wcześniej w porozumieniu uzgodnień (tamże). Sama zaś umowa przedwstępna powinna określać elementy niezbędne do powstania stosunku prawnego tzw. elementy konieczne umowy przyrzeczonej. Elementy konieczne umowy przyrzeczonej pozostają tymi, które są zarazem wystarczające, jak i konieczne do zawarcia ważnej umowy przedwstępnej

Wyrok SN z dnia 12 maja 2023 r., II CSKP 986/22

Standard: 74354 (pełna treść orzeczenia)

Z przepisu art. 72 § 1 k.c. wynika, że do zawarcia umowy dochodzi, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji. Oczywiście kontrahenci sami decydują czy i kiedy zostaje między nimi zawarta umowa. Przepis ten wprowadza regułę interpretacyjną, która znajduje zastosowanie, jeśli wykładnia oświadczeń woli stron w oparciu o kryteria wskazane w 65 KC nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy w toku negocjacji doszło do zawarcia umowy.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 27 września 2018 r., I ACa 306/18

Standard: 19663

Komentarz składa z 613 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70109

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19664

Komentarz składa z 176 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80283

Komentarz składa z 139 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22851

Komentarz składa z 283 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19667

Komentarz składa z 166 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19668

Komentarz składa z 190 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70112

Komentarz składa z 320 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70113

Komentarz składa z 47 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70111

Komentarz składa z 25 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70719

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70731

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.