Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wadliwe przeprowadzenie procedury przetargowej; unieważnienie przetargu

Unieważnienie przetargu; unieważnienie zawartej umowy (art. 70[5] k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Należy podzielić prezentowane już w judykaturze stanowisko (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2009 r., II CSK 437/08), że naruszenie przepisów regulujących sposób prowadzenia przetargu może uzasadniać podważenie skutków przetargu jedynie wówczas, gdy naruszenie tych przepisów miało wpływ na uprawnienia osób uczestniczących w przetargu lub jego wynik.

Także w literaturze prezentowane jest stanowisko, że nie każda nieprawidłowość w przeprowadzeniu procedury przetargowej powoduje nieważność konkretnego postępowania przetargowego a w konsekwencji nieważność umowy zawartej w wyniku przetargu. Konieczne jest bowiem stwierdzenie związku pomiędzy popełnionym uchybieniem a wynikiem postępowania przetargowego.

Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2014 r., IV CSK 636/13

Standard: 19656 (pełna treść orzeczenia)

Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 13 lutego 2003 r. III CZP 95/02 w razie unieważnienia przetargu Sąd jest uprawniony do badania, w procesie o zobowiązanie do zawarcia umowy, zgodności z prawem ogłoszenia, organizacji i przeprowadzenia przetargu na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy. Badanie takie Sąd przeprowadza samodzielnie, niezależnie od stanowiska organu, który unieważnił przetarg, a merytorycznej ocenie podlegają zarzuty jakie zgłosił skarżący dotyczące naruszenia przepisów prawa regulujących tryb przeprowadzania przetargu.

W orzecznictwie słusznie podkreślono, że pismo organu unieważniającego przetarg nie może być traktowane jako decyzja administracyjna, a można je jedynie uznać za cywilnoprawne oświadczenie o uchyleniu się organizatora przetargu od skutków prawnych przeprowadzonego przetargu (porównaj między innymi wskazana wyżej uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 2003 r. oraz postanowienie z dnia 30 października 1990 r. I CZ 265/90. Skuteczność takiego oświadczenia podlega weryfikacji w postępowaniu sądowym, w którym Sąd ocenia, czy ewentualne uchybienia w przeprowadzeniu przetargu dają podstawę do złożenia takiego oświadczenia przez organizatora.

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2009 r., II CSK 437/08

Standard: 19657 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 77 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19658

Komentarz składa z 265 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31983

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.