Uzasadnienie wyroku zaocznego (art. 342 k.p.c.)
Wyrok zaoczny (art. 339 – 349 k.p.c.)
W sprawie został wydany wyrok zaoczny. Oznacza to, że zastosowanie znajdował przepis art. 342 k.p.c., który jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 328 k.p.c. Z jego treści wynika, że wyrok zaoczny sąd uzasadnia, gdy powództwo zostało oddalone w całości lub w części, a powód zażądał uzasadnienia w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku, albo gdy powód, który żądania takiego nie zgłosił, wniósł apelację w przepisanym terminie.
Z powyższego wynika, że uzasadnienia wyroku zaocznego nie sporządza się na wniosek pozwanego, lecz wyłącznie na wniosek powoda. Pozwany może natomiast kwestionować ten wyrok poprzez wniesienie sprzeciwu. Skoro pozwanemu nie przysługiwał wniosek o sporządzenie uzasadniania wyroku zaocznego, to należało rozpoznać go negatywnie.
Postanowienie SR w Szczecinie z dnia 21 września 2017 r., VIII Gz 301/17
Standard: 10434 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 342 k.p.c. wyrok zaoczny sąd uzasadnia, gdy powództwo zostało oddalone w całości lub w części, a powód zażądał uzasadnienia w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku, albo gdy powód, który żądania takiego nie zgłosił, wniósł apelacje w przepisanym terminie. Skoro zatem wyrok, w którym powództwo zostało w całości uwzględnione, nie podlega uzasadnieniu, nie ulega również zdaniem Sadu Apelacyjnego wątpliwości, że uzasadnieniu nie podlega wyrok częściowy, zaoczny wobec jednego z pozwanych, wobec którego powództwo zostało w całości uwzględnione.
Postanowienie SA we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2012 r., I ACz 271/12
Standard: 19631 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 19632