Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność zażalenia na postanowienie sędziego-komisarza w przedmiocie wprowadzenia syndyka w posiadanie majątku upadłego (art. 222 Pr. Up.)

PRZEPISY OGÓLNE DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA PO OGŁOSZENIU UPADŁOŚCI (ART. 214 – 229 PR.UP.)

Wykładnia historyczna i doktrynalna przemawiają na rzecz tezy, że nie przysługuje zażalenie na postanowienie sędziego-komisarza oddalające skargę na czynności komornika w przedmiocie wprowadzenia syndyka w posiadanie majątku upadłego. W okresie obowiązywania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (jedn. tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) kwestia dopuszczalności zażalenia na postanowienie sędziego-komisarza w przedmiocie rozstrzygnięcia skargi na czynności komornika nie budziła wątpliwości, art. 88 Prawa upadłościowego stanowił bowiem - expressis verbis - że takie postanowienie sędziego-komisarza nie podlega zaskarżeniu zażaleniem.

Po wejściu w życie Prawa upadłościowego i naprawczego w piśmiennictwie, wskazując na art. 222 ust. 1Pr.u.n., przyjmuje się zgodnie, że na postanowienie sędziego-komisarza wydane po rozpoznaniu skargi na czynności komornika zażalenie nie przysługuje.

Postanowienie SN z dnia 10 maja 2007 r., III CZP 32/07

Standard: 19528 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.