Kontrola syndyka przez sędziego – komisarza
Sąd, sędzia – komisarz i zastępca sędziego-komisarza (art. 149 – 155 Pr.Up.)
W zasadzie każda czynność syndyka podjęta przez niego w toku postępowania upadłościowego jest nadzorowana przez sędziego - komisarza. Nadzór ten wyraża się przede wszystkim przez kontrolę sprawozdawczą syndyka, co nie ogranicza się tylko do przyjmowania i zatwierdzania sprawozdania syndyka, lecz ma też charakter merytoryczny (art. 168 p.u.).
Sędziemu komisarzowi przysługują również inne instrumenty prawne przewidziane przez ustawę Prawo upadłościowe w ramach których dokonywana jest "kontrola" czynności syndyka (np. art. 260 czy art. 350 p.u.).
Ewentualna przy tym zmiana podjętych przez syndyka czynności, dokonywana przez sędziego komisarza, stanowi jedynie instrument kontroli działań syndyka, a nie dowód nienależytego wykonywania przez syndyka swoich obowiązków.
Nie wydaje się zresztą uzasadnione usunięcie z funkcji syndyka, w sytuacji gdy dostrzeżone przez sędziego komisarza ewentualne uchybienia przez syndyka nie mają charakteru istotnych naruszeń prawa, bądź stanowią wypadkową interesów wierzycieli.
Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 1 października 2018 r., VIII Gz 175/18
Standard: 19524 (pełna treść orzeczenia)