Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przyrost

Przyrost (art. 965 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Prawidłowa wykładnia przepisu art. 965 k.c. oraz pozostałych przepisów Kodeksu cywilnego regulujących powołanie do dziedziczenia (art. 959 k.c. – art. 967 k.c.) prowadzi do wniosku, że zasada przyrostu nie działa w dwóch wypadkach:

1) jeżeli z treści testamentu wynika, że wolą spadkodawcy jest wyłączenie przyrostu, a wiec pozostawienie zwolnionego udziału spadkobiercom ustawowym,

2) jeżeli spadkodawca wyłączył przyrost przez ustanowienie podstawienia zwykłego albo jeżeli do podstawienia zwykłego dochodzi w następstwie przekształcenia podstawienia powierniczego w podstawienie zwykłe2.

Z powyższych rozważań wynika, że jeżeli w konkretnym wypadku nie mamy do czynienia z podstawieniem zwykłym albo z przekształceniem podstawienia powierniczego w podstawienie zwykłe, to przyrost może wyłączyć jedynie odmienna wola spadkodawcy wyrażona w testamencie, w którym spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych. Wola ta może zostać wyrażona wprost lub też wynikać z wykładni tego testamentu, nie mniej jednak musi to być wola spadkodawcy wyrażona w testamencie, w którym spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych.

Oczywiście możliwa jest sytuacja, w której spadkodawca po sporządzeniu testamentu, w którym powołał kilku spadkobierców testamentowych, sporządzi nowy testament, w którym wyłączy instytucję przyrostu, która miałaby zastosowanie w odniesieniu do wcześniejszego testamentu. Jeżeli przyrost nie został wyłączony w testamencie, w którym spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, to późniejsze jego wyłączenie przez spadkodawcę może nastąpić jedynie przez sporządzenie nowego ważnego testamentu obejmującego postanowienie o wyłączeniu przyrostu. Wyłączenie przyrostu jest bowiem jedną z postaci rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci, a zgodnie z przepisem art. 941 k.c. rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.

Postanowienie SO w Lublinie z dnia 17 października 2013 r., II Ca 529/13

Standard: 19506 (pełna treść orzeczenia)

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 KC). Brzmienie art. 931 par. 2 KC prowadzi jednak do wniosku, że jego udział przyrasta do udziałów dalszych spadkobierców tylko wtedy, gdy odrzucając spadek nie pozostawił zstępnych (art. 965 KC), zdolnych do dziedziczenia gospodarstwa rolnego (art. 1060 KC).

Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 1983 r., III CRN 326/82

Standard: 19509

Komentarz składa z 183 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19507

Komentarz składa z 110 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19510

Komentarz składa z 79 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19508

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.