Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Transmisja (art. 1017 k.c.)

Przyjęcie i odrzucenie spadku (art. 1012 – 1024 k.c.; art. 640 – 645 i art. 690 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Artykuł 1017 zdanie drugie stanowi jedynie, że termin do złożenia oświadczenia dla transmitariusza nie może się skończyć wcześniej niż termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku po transmitencie. Nie jest natomiast jasne, kiedy rozpoczyna bieg termin do złożenia oświadczenia przez transmitariusza co do spadku po spadkodawcy transmitenta. Można przy tym wyróżnić dwie sytuacje:

1) kiedy transmitent przed śmiercią dowiedział się o tytule swego powołania oraz

2) kiedy transmitent zmarł, zanim dowiedział się o tytule swego powołania.

Jeżeli transmitent dowiedział się o tytule swego powołania przed śmiercią, w stosunku do niego zaczął już biec termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Dla transmitariusza termin ten nie biegnie od nowa, lecz jedynie ulega przedłużeniu zgodnie z brzmieniem art. 1017 zdanie drugie. Za takim stanowiskiem przemawia ogólna zasada, zgodnie z którą spadkobierca wstępuje w sytuację prawną spadkodawcy.

Terminy zawite, których bieg rozpoczął się w stosunku do spadkodawcy, biegną nadal w stosunku do spadkobiercy. W odniesieniu do transmitariusza zasada ta ulega modyfikacji w ten sposób, że termin do przyjęcia lub odrzucenia spadku po spadkodawcy transmitenta ulega przedłużeniu.

Z przepisu nie wynika, aby zaczynał on swój bieg od nowa. Termin zatem biegnie niezależnie od tego, czy i kiedy transmitariusz dowiedział się o tytule powołania transmitenta 

Postanowienie SR  Poznań – Stare Miasto w Poznaniu z dnia 14 listopada 2018 r., I Ns 478/17

Standard: 51734 (pełna treść orzeczenia)

W świetle art. 1017 k.c. transmitariusz może złożyć oświadczenie co do spadku po spadkodawcy tylko wówczas gdy dziedziczy po transmitencie. Warunkiem złożenia skutecznego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przez transmitariusza po pierwszym spadkodawcy jest przyjęcie spadku po transmitencie. Stąd też odrzucenie spadku po transmitencie wyklucza też przyjęcie spadku po spadkodawcy.

Postanowienie SR w Gliwicach z dnia 5 września 2018 r., I Ns 2661/15

Standard: 51735 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 302 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19476

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.